Zorunlu Trafik Sigortası Nedir ve Neden Yapılmalıdır?

İnsan başına ne zaman ne geleceğini bilemez. Hiç ummadık zamanlarda başınıza bir şeyler gelebilir ki araç sürücüsü iseniz bunlardan bir tanesi de ummadığınız anda gelebilecek trafik kazalarıdır. Her ne kadar iyi bir şoför olsanız da bazı durumlarda size bağlı olmayan sebeplerden dolayı trafik kazalarına karışabilirsiniz. Çünkü trafik iki yönlü etkileşim içinde bulunulan bir şeydir. Siz hatalı olmasanız dahi hatalı olan bir başka sürücü yüzünden başınıza kaza gelebilir. İşte böyle durumlarda ortaya çıkabilecek can ve mal kayıplarını korumak adına devlet tarafından zorunlu tutulan trafik sigortaları bulunmaktadır. Her aracın trafik sigortasının yıllık olarak yapılması gerekmektedir.

Zorunlu trafik sigortası nedir?

Zorunlu trafik sigortası araçlara yapılan sigortadır. Bir araç kazaya karıştığında zorunlu trafik sigortası haklı olan tarafın onarım ve varsa ölüm sonucunda tazminatın ödenmesini sağlar. Örneğin; A aracı ile B aracının otoyolda seyir halindeyken birbirlerine çarptıklarını düşünelim. Meydana gelen bu trafik kazasında A aracının sürücüsü ile B aracının sürücüsünün hata oranları eksper ya da bilir kişi tarafından incelenir ve belirlenir. Belirlenen kusur dağılımı sonucunda A aracının sürücüsünün hatalı olduğunun ortaya çıktığını varsayalım. Böyle bir durumda A aracının sigortalandığı sigorta şirketi B aracının onarım masraflarını karşılayacaktır.Zorunlu trafik sigortası nedir, zorunlu trafik sigortası ne zaman yaptırılmalı, trafik sigortasının faydaları neler

Zorunlu trafik sigortası ne zaman yaptırılır?

Zorunlu trafik sigortası yeni bir araç ya da ikinci el bir araç alındığında en geç 15 gün içinde sigorta yaptırılması zorunludur. Trafik sigorta yıldan yıla yapılmaktadır. Örneğin; 01.01.2016 tarihinde aracını sigorta yaptıran birisi 01.01.2017 tarihinde tekrar araç sigortası primini ödeyerek sigortasını yenilemelidir.

Zorunlu trafik sigortası ne kadardır?

Zorunlu trafik sigortasının belirli bir tutarı yoktur. Ruhsat sahibinin karıştığı kazalara, ruhsat sahibinin araca sahip olduğu yıla bağlı olarak ve aracın cinsine göre zorunlu trafik sigortası primi hesaplanmaktadır. Yapılan hesaplamalarda daha birçok farklı etken göze alınmaktadır. Bu nedenden dolayı aracınıza sigorta yaptırmak istiyorsanız bir acenteye gidebilir ya da internet üzerinden teklif alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir