Zirkonyum Diş Yaptıran Ünlüler Kim

Zirkonyum Diş Yaptıran Ünlüler Kim
O da zirkonyum kaplamalar. Bu teknoloji gerek estetik görünüşü gerekse de doğal dişlerin yapısına benzer yapısı ile gündelik hayatta pek çok kanalda, zirkonyum diş yaptıran ünlüler görmemize olanak tanıyan bir teknoloji niteliğindedir.

Bu eşsiz teknolojiyi gelin biraz da yakından tanıyalım. Zirkonyum kaplamalar, eski moda metal köprüler üzerine yapılan kaplamalardan oldukça farklı. Aslında, zirkonyumun da B grubu bir metal olmasına karşı, standart metal kaplamalardan çok farklı özellik gösteren yapısı mevcut. Şöyle ki, normal bir metal kaplama dişiniz üzerinde metalik rengini korurken, zirkonyum kaplamaların doğal zirkon beyaz metal rengi ile dişinizde cart görüntülere sebep olmamakta. Üstelik, zirkonyum metalinin beyazlık ayarı ile de oynanabilmekte. Böylece, her bireyin farklı tonlarda sahip odluğu dişlerine en yakın kaplamalar ağzınızın içerisine uyum sağlayabilmekte. Bu yönü ile her göz zirkonyum kaplamalı dişi ayırt edememektedir. Böylelikle, televizyonda gördüğünüz zirkonyum diş yaptıran ünlüleri fark etmek o kadar da kolay olmuyor. Hatta, oldukça zor oluyor. Ancak, ünlü camiası ile ilginen kişiler değilseniz, zirkonyum kaplamaların bu özelliği sizin için avantaj niteliğindedir. Doğal dişlere birebir benzeyen zirkonyum kaplaması ile sizde kimse kaplama olduğunu fark etmeyecek, eşiniz dostunuz zirkonyum kaplamaları doğal dişleriniz sanacaktır.

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi, zirkonyum kaplamalar doğal dişlerin yerini büyük ölçüde tutmaktadır. Bu doğal dişe benzeyen yapısı elbette sadece, estetik görünümünden kaynaklanmamaktadır. Zirkonyum metali ışık geçirim özelliği bulunan bir metaldir. Bu şu demek oluyor, zirkonyum metali ile yapacağınız kaplamalar sayesinde güneş ışınları, lambalar, flaşhlar gibi ışık kaynakları dişinizden sekmeye uğramadan kırınımlı bir geçirime uğrar. Biraz teknik tabir kullandığımızın farkındayız, bunu şu şekilde izah etmek gerekirse, zirkonyum kaplamalar ile dişleriniz, parlak jantlar gibi sırıtmak yerine kişilerin doğal dişleri gibi ışık düştüğünde beyaz bir yapıya bürünmektedir. İşte bu özelliğini de ışık geçirimliliğine borçludur.

Estetik yapısı şöyle dursun, zirkonyum diş yaptıran ünlüler bu teknolojiyi bir de fiziksel özelliklerinden ötürü tercih etmektedir. Zirkonyum metali güçlü ısı yalıtımı sağlayan aktif bir metaldir. Isı yalıtımını kapladığı diş üzerinde kılan zirkonyum metali sayesinde, aşırı sıcak yada aşırı soğuk yiyecek yada içecekler dişlerinize çok büyük etki doğurmayacaktır. Sıcaklık-soğukluk farklarında diş hassasiyeti gösteren bireyler için bu özellik muazzamdır. Bir diğer yapısı da zirkonyum metalinin doku dostu olmasından kaynaklanır. Kendi orijinal dişlerinizde bile gözüken diş eti çekilmesi problemine zirkonyum kaplamalarda rastlamanız oldukça enderdir. Bir diğer sağlığa olumlu düşen yapısı da, zirkonyum metalinin anti bakteriyel özelliğinden doğmaktadır. Zirkonyum metali, bakteri yaşamı için elverişsiz olup, ağız için zararlı bakterilerin oluşumuna engel olmaktadır. Böylelikle, ağız kokusunun büyük oranda kaynağı olan bakterilerden de korunmuş oluyorsunuz. Zirkonyum kaplamalar oldukça dayanıklı kaplamalardır. Diğer standart metal köprüler ile oluşturulan ve bozulmaya eğilimli, çiğnemeye dayanıksız kaplamaların yanı sıra zirkonyum kaplamalar, bozulmaya eğilimsiz, çiğnemeye ise oldukça dayanıklıdır.

Bu kadar geniş ve güçlü kullanım alanı bulunan zirkonyum kaplamalar, porselen kaplamalar ile de kombinlenebilmektedir. Böylelikle daha estetik görünüş elde etmeniz mümkün. Eskiden sadece ağır mental yapılarda kullanılan zirkonyum metali, işlenebilirliğinin artması ile tıp teknolojilerinde de bu denli geniş bir kullanım alanı bulmaktadır. Zirkonyum kaplamalar diğer tüm kaplama türlerine nazaran daha pahalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir