Zirkonyum diş fiyatlarının belirlenmesini neler etkiler?

Diş tedavileri arasında son günlerde en fazla tercih edilen yöntemlerden biri olan zirkonyum gün geçtikçe daha fazla tercih edilmektedir. Zirkonyum diş kaplaması ile kişi oldukça güzel bir görüntüye kavuşmaktadır. Bu görüntüde güzel ve parlak dişler vardır. Bu kaplama yönteminin sonucunda elde edilen uyum oldukça iyidir. Zirkonyumun metal porselenlerden daha kullanışlı ve uyumlu olduğu bilinmektedir. Metal porselenlerde çeşitli pürüzlükler ve renk değişimleri olabilmektedir. Zirkonyum diş kaplaması bilimin  ilerlemesi ile birlikte teknolojinin de ilerlemesi ile daha yaygın kullanılmaya başlanmış ve alınan olumlu sonuçlar sonucu değeri anlaşılmıştır. Fakat işçilik, kullanılan malzemenin maliyeti gibi nedenlerden dolayı zirkonyum diş fiyatları metal porselenlere göre çok daha pahalıdır. Kimi zaman yüksek fiyatları yüzünden bazı kesimler tarafından tercih edilemez. Zirkonyum ilk çıktığı zaman çok daha fazlaydı. Zamanla daha fazla tercih edilmesi ile birlikte fiyatlar biraz daha düştü. Fakat bu fiyatları bile bazen pahalı gelebilmektedir.zirkonyum diş fiyatları, zirkonyum dişin fiyatını neler belirler, zirkonyum diş fiyatlarındaki değişiklik

Zirkonyum diş fiyatları belirlenmesinde birçok etken vardır. Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenen bu fiyatlar ilden ile ilçeden ilçeye farklılıklar gösterebilmektedir. Bu fiyatlara erişmek için birliğin resmi internet sayfasına göz atabilirsiniz. O sayfada tüm diş tedavileri ile ilgili fiyatlar yazmaktadır. Fakat bazı durularda bu sabit fiyatlara uyulmamaktadır. Bu da kimi zaman haksız rekabete yol açabilir. Devlet bu konuda kimi zaman önlem almaya çalışsa da bir değişim olmamıştır.

Zirkonyum diş fiyatları belli olurken  zirkonyumun yapılacağı poliklinik, diş tedavisini gerçekleştirecek diş hekimi, tedavi süresinin uzunluğu kısalığı, tedavi sırasında kullanılan malzemeler kıstas alınır.  Bu ayarlamalar sonucu ortaya çıkan ortalama fiyat 350 TL ile 1000 TL arasında değişmektedir.  Bu tek diş için istenen fiyattır. Zirkonyum diş fiyatları bu miktarlardan aşağı çekilmediği takdir de tedavi olmak zorunda olan ve olamayan birçok kişi olacaktır. Devlet sigorta kapsamında zirkonyum için tam olarak bir destek sağlamamaktadır. Bu da diş sağlığını lüks olarak gösteren bir algı yaratır. Bu algıyı yıkmak için diş hekimlerine önemli bir görev düşer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir