Yer Döşemeleri Üzerinden Leke Nasıl Çıkarılır?

Diğer yüzeylerde olduğu gibi yer döşemelerinde meydana gelen lekelerin kuruması beklenmemesi gerekir. Çünkü kurumayan lekeler kuruyup işleyen lekelere göre çok daha kolay bir şekilde yüzey üzerinden temizlenmelidir. Cilalı ve ya cilasız tahta yer döşemeleri kullanılmış olan evlerin havası diğer evlere göre çok daha sıcaktır ayrıca tahta yer döşemeleri çok daha sağlıklılardır.

Cilasız Tahta Döşemeliklerden Leke Çıkartma Yolları

  • Bu döşemeliklerden yemek ve ya yağ lekesini çıkartmak için sabunlu sıcak su ile yüzeyler iyice silinmeli ya da fırçalanması gereklidir.
  • Asfalt ve ya katran lekesini yüzeyden çıkartmak için yüzey benzen, benzin ya da karbon tetraklorür ile iyice siliniz
  • Cilasız tahta yüzeylerden plastik badana ya da kireç lekesini çıkartmak için yüzey su veya sabunlu su ile fırçalayın.
  • Cilasız tahta yüzeylerdeki yağlı boya lekesini çıkartmak için tiner, terebentin esansı ve ya neft kullanılarak bu döşemelikler silinmesi gerekir.döşeme temizleme
  • Tahta yüzeylerden meyve suyu, kahve, içki, çay ve ya meyve lekesini çıkartmak için yüzey ilk önce ıslak temiz bir bez ile lekeli olan bölgeyi siliniz. Sonrasında sabunlu sıcak su ile yüzey fırçalayınız. Eğer yüzey üzerinde lekenin rengi kalır ise ilk önce sulandırılmış olan çamaşır suyu ile silinip sonrasında yüzeyin durulanması gerekir.
  • Mürekkep lekesini çıkartmak için yüzeyi ıslak temiz bir bezle kaba kirinin alınması için siliniz. Sonra sabunlu sıcak su ile iyice fırçalanmalı. Eğer yüzey üzerinde mürekkep lekesi rengi kalır ise sulandırılmış çamaşır suyu ile fırçalayınız.

Cilalı Tahta Döşemeliklerden Leke Çıkartma Yöntemi

Cam yada parke ve ya cilalı tahta yüzeyler üzerinde lekeler ya da kirler bu yüzeylerin dokularına kadar işleyemezler ve bu yüzeylerin üzerinde yüzeysel olarak kalmaktadır. Yani leke ve kirler bu yüzeylere derinlemesine işleyemez. Cilalı tahta döşemelik yüzeyler üzerindeki lekeler temiz ıslak bir bez ve ya arap sabunu yardımı ile silinip ardına temiz yumuşak bir bez ile kurutularak temizlenmelidir. Parke veya cam ya da cilalı tahta yüzeylerin gerek bakımında gerekse de temizliğinde kesinlikle kimyasal hiçbir madde kullanılmaması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir