Yanlış ve Gereksiz İlaç Kullanımı Halk Sağlığını Tehdit Ediyor

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de uygunsuz ve gereksiz ilaç kullanımının halk sağlığı ve tedavi maliyetleri üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Polifarmasi prevalansı (tekrarlanan ilaç kullanımı) nedeniyle özellikle yaşlı hastalarda yanlış ilaç kullanımı yaygındır.yanlış ilaç kullanımı, gereksiz ilaç kullanımı, gereksiz ilaç kullanımı sorunları

Ülkemizde yaşlı hastaların reçetesiz kullandığı ilaçların yüzde 40-60’ını ağrı kesiciler, kabızlık ilaçları ve vitaminler oluşturmaktadır. Yaşlı hastalar kullandıkları bitkisel ürünleri ve vitaminleri genellikle doktorlara veya eczacılara söylemezler. Ancak bu tür ilaç dışı besin takviyeleri de ilaçlarla etkileşir ve istenmeyen etkiler gözlenir. Ayrıca merkezi sinir sistemi depresanları, antibiyotikler, ağrı kesiciler, kan sulandırıcılar, tansiyon ilaçları, solunum yolu açıcılar, idrar söktürücüler ve yaşlıların sıklıkla kullandığı kan şekeri ilaçları diğer ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkilere neden olur. Etkileri. Yaşlılarda en sık görülen yan etkiler depresyon, kafa karışıklığı, anksiyete, düşmeler, hafıza kaybı, istem dışı hareketlere neden olan hastalıklar, kabızlık ve idrar kaçırmadır.

Yaşlı hastalar ilaç alırken nelere dikkat etmelidir?

– Her belirti veya şikayet için hemen ilaç uygulamayın.

– Kullanılan tüm ilaçlar doktora bildirilmelidir.

– Sigara, alkol ve kafeinli içeceklerin kullanımı konusunda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

– İlaçlar doktor ve eczacının önerdiği doz ve tedavi programına göre kullanılmalıdır. Bir sorununuz veya sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza danışmalısınız.

– Kullanılan ilaçlara bağlı yan etkiler doktora bildirilmelidir.

– İlacın kullanımında zorluk yaşanması durumunda doktora bilgi verilmelidir.

– Hastalar ‘bitkisel’ olarak tanımlanan takviyeleri kullanırken bir doktora veya eczacıya danışmalıdır.

Hekimler yaşlı hastalarda ilaç kullanımını iyi yönetmelidir.

-Yaşlı hastaya ilaç önerirken tedavi kişiye özel olmalı ve hasta en uygun ilacı seçmelidir.

– Tedaviye başlamadan önce teşhis konulmalı, sadece hastalığın semptomları için ilaç önerilmemelidir.

– Başka doktorların herhangi bir ilaç yazıp yazmadığını sormalı ve öğrenmelisiniz.

– İlacın alınması mümkün olan en düşük dozla başlatılmalıdır. Doz ayarlamaları dikkatli yapılmalıdır. Gerekirse ilacın dozu kontrollü bir şekilde arttırılmalıdır.

– Sakinleştirici ve kaygı giderici özelliklere sahip ilaçlar, kişinin günlük aktivitelerini etkileyebileceğinden dikkatli bir şekilde önerilmeli ve kullanılmalıdır.

– İlaçlar, kan ve idrar tahlili gibi laboratuvar tetkiklerinden sonra reçete edilmelidir.

– İlaç ve tedavi planı mümkün olduğunca basitleştirilmelidir.

– Tedavi düzenli olarak gözden geçirilmeli, gereksiz ilaçlar ortadan kaldırılmalı ve tekrar tekrar reçete verilmemelidir.

– Yaşlı hastaların kullandığı ilaç listeleri, ilaç flakonları ve kutuları önceden kontrol edilmelidir. İlk yardım çantaları açıkça etiketlenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir