Varikosel nedir, tedavisi nasıl yapılır?

Kısırlık semptomları ile doktora başvuran erkek hastaların yaklaşık% 40’ında, yetişkin erkeklerin ise% 10-20’sinde varikosel sorununun ortaya çıktığı belirtilebilir. En sık görülen erkek üreme sağlığı durumlarından biri olan varikosel her iki testiste de görülebilir. Ancak klinik çalışmalar, görülme sıklığının sol testiste% 85, sağ testiste% 15 olduğunu göstermektedir.varikosel nedir, varikosel tedavisi, varikosel belirtileri

Varikoselin neden sebep olduğu sorusunun cevabı net olarak verilemese de, hastalığın nedeni ile ilgili çeşitli teorilerin varlığından söz edilebilir. Çalışmaya göre varikosel gelişiminde embriyolojik faktörler, anatomik farklılıklar, doğuştan ve / veya sonradan edinilmiş kapak anormalliklerine bağlı venöz dönüş ve venöz tıkanıklık sorunları etkili faktörlerdir.

Varikoselin belirtileri nelerdir?

Varikosel, kısırlığa neden olana kadar genellikle belirti göstermez. Bu nedenle kısırlık şikayeti varikosel belirtisi olarak kabul edilir.

Bazı hastalarda ağrı, hassasiyet, testislerde taşma veya testis büzülmesi gibi şikayetler olabilir.

Bazı durumlarda, genişlemiş damarlar dokunulduğunda görünür veya palpe edilebilir hale gelir.

Kesin teşhis ancak bir doktor tarafından muayene edilerek konulabilir. Varikosel genellikle fizik muayenede kolaylıkla tespit edilebilir ancak bazı durumlarda ultrason veya Doppler gibi ileri görüntüleme teknikleri tercih edilebilir. 4 günlük yoksunluktan sonra tanı konulan hastalar semen analizi yaptırmalıdır; sperm sayısını, hareketliliğini ve şeklini kontrol etmek gerekir.

Varikosel nasıl tedavi edilir?

Varikosel için iki tedavi vardır: cerrahi ve perkütan embolizasyon. Günümüzde en çok tercih edilen yöntemin varikosel adı verilen varikoseli çıkarmak için ameliyat olduğunu söyleyebiliriz. Cerrahi tedavinin amacı, damarın anormal derecede genişlemiş kısmını çıkarmak ve semendeki tüm iç ve dış venöz dalları birbirine bağlamaktır.

Varikosel ameliyatı sonrası hastalığın tekrarlama oranı perkütan embolizasyona göre çok daha düşüktür. Ancak tüm sonuçlar ve göstergeler operasyonu gerçekleştirecek cerrahın tecrübesine ve tercih edilen cerrahi yönteme göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle tedavinizi planlarken doktorunuzla iyi iletişim kurmalı ve operasyon hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir