Tek Başına Sirke İle Her Temizlik Mümkün!

Sirkenin hayatımıza girişi yeni bir olay değildir. Herkesin de bildiği gibi Peygamber zamanının en önemli yiyeceği idi. Hadisi Şerif de buyrulduğu gibi; “Sirke ne güzel katıktır” ( Müslim )

Sirkenin beslenme hayatında büyük rolünün olduğu bir gerçektir. Salatalarda, turşuda ve salata malzemelerinde ki kumları gidermek için sirke büyük nimettir. Sirkenin tadını her ne kadar beğenmeyenler olsa da, içine ne katıldığı bilinmeyen ilaçları tükettiğimiz gibi sirkeyi de tüketmeliyiz. Zira sirke katkı maddesi içermeyen şifa kaynağıdır. Sağlığa faydası o kadar çoktur ki bu makalemiz de sadece işsel kısmını inceleyeceğiz..sirke ile temizlik yapma, sirke neleri temizler, sirkenin temizleme gücü

Sirke Hayatı Kolaylaştırır
Bitmeyen Çile Bilgisayar Temizliği;
bilgisayardedigin

Günlük yaşamda sıkça kullanılan teknolojilerden biri bilgisayardır. Bu konuda hemfikir olduğumuzu hisseder gibiyim. Siz kullanmasanız bile evinizde ki herhangi bir birey muhakkak kullanıyordur. Haliyle bilgisayar kullanımından kaynaklı tozlanma meydana gelmektedir. Tozlanmadan ziyade ellerde ki mikroplar klavyeye geçmektedir. Bu sebeple klavye her gün temizlenmelidir.

Bir kase içerisine bir kaç yemek kaşığı sirke ve birazda su koyun. Tabi bu esnada bilgisayarınız fişi çekili olmalıdır. Daha sonra pamuk yardımıyla monitör, klavye, fare, faks ve yazıcıyı temizleyin.

Paslanmaz Çelik Eşya Temizliği;
Temizliği pratiğe dökmek için püskürtmeli bir plastik şişesinin içerisine eşit miktarda su ve sirke koyun. Temizlenmesi gereken eşyalara püskürterek temizleyin.

Temizliği Güç Panjurlar;
panjurtemizliği

Eşit miktarda sirke ile sıcak suyu karıştırın. Elinize eldiven geçirin ve sirkeli sıcak suya batırın. Daha sonra panjurları temizleyin. Eldiven kirlendikçe yıkayın tekrar temizleyin.

Tıkalı Lavaboyu Açmak İçin;
Tıkanan lavaboları açmak için kullanılan zararlı kimyasal açıcılara hiç gerek yok. Bunun yerine doğal ve zararsız olan sirkeyle açabilirsiniz. Lavaboya önce huniyle 100 gr karbonat dökün. Ardından 200 mililitre sirke dökün. İyice kabardığını göreceksiniz. Köpürme sona erdiğinde sıcak su dökün. Ardından musluğu açın soğuk su dökün. Lavabolar böylelikle açılmış olacaktır.

Buzdolabı ve Kireç Temizliği;

Buzdolabı temizliği sirkeyle karışık suyla yapıldığı zaman pırıl pırıl olacaktır. Ancak sebze ve meyve bölümleri susuz sirkeyle temizlenirse küflenme önlenecektir.

Kireç çözücüler muhakkak artık bırakmaktadır. Bu durum ise sağlığı ciddi oranda etkilemektedir. Bir kaç damla sirkeyi çaydanlık veya tencerenize damlatıp kaynattığınız zaman kireçten kurtulmanız mümkündür.

Halı Temizliğinde Mükemmel Sonuç;
Halı lekelerini çıkarabilmek için bir çorba kaşığı sirke ile bir çorba kaşığı mısır nişastasını karıştırın. İyice macun kıvamına gelen kadar karıştırın. Daha sonra lekeli yere sürerek bez yardımıyla lekeyi ovun. İki gün bekletin ardından kurumuş olan macunu süpürge ile çekin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir