Sperm (meni) analizi – spermogram nedir?

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce erkek kısırlığını veya diğer sorunları belirlemek için bir dizi test yapılır. Bunlardan biri de meni testi olarak da bilinen meni testidir.

Spermin kanallardaki düşük sayısı, şekli ve uygun hareketini belirlemek için bir meni testi yapılır.

Sperm testislerde üretilir. Daha sonra, her testis üzerinden geçen epididim adı verilen kanallara yerleştirilirler. Sperm, yol boyunca bezlerin ürettiği spermle beslenir. 150 milyon sperm meni ile boşalır.sperm analizi, sperm analizi yapımı, sperm analizi neden yapılır

Tüm bu süreç, sinir sisteminden gelen sinyallerin yanı sıra uygun testosteron ve diğer hormon seviyelerinin saptanmasına dayanmaktadır.

Semen analizi sonucu, normal bir formunuz ve yeterli sayıda sperminiz varsa, bu sizin üreme kapasitenizin yüksek olduğunu gösterir. Bununla birlikte, birçok erkek, anormal spermlere rağmen düşük sperm sayısına veya doğurganlığa sahiptir.

İlk semen testiniz uygunsa, doktorunuz sonuçları doğrulamak için ikinci bir test isteyecektir. İki rutin test, doğurganlık probleminiz olmadığını gösteriyor. Olağandışı bir durum olursa doktorunuz başka testler isteyebilir.

Semen testinde sperm veya sperm yoksa bu, kanallarınızın tıkalı olduğunu gösterebilir. Bu durumda kanalların açılması için kısırlık ameliyatı planlanacaktır.

Semen testi nasıl çalışır?

Tüp bebek planlıyorsanız tüp bebek merkezlerinde veya hastanelerde semen analizi yapılmalı yani baba adayının kliniğe gelip spermi alması gerekir. Spermler tüp bebek merkezinde veya hastanede erkeklere özel hazırlanmış meni dağıtım ünitesinde özel bir kap içinde bağışlanır. Meni sıvılaştırma işleminden sonra meni içindeki meni miktarı, hareketliliği ve şekli incelenir ve bir dizi laboratuvar işlemiyle en kaliteli sperm seçilir.

Semen örneği hastanede alındığı için hemen laboratuvara nakledilir. Bu nedenle evde numune alma ve hastaneye nakletme yöntemi olan evde sperm testi tercih edilmemektedir. Bir erkek sperm örneği vermeden önce 3 gün boyunca uzak durmalıdır. Yeterince 3-7 gün oruç. 3 günden az oruç tutarsanız, sperm sayınız düşük olabilir. 7 günden fazla oruç tutulduğunda sperm motilitesinde bir azalma gözlenir.

Bu yöntemle meni analizi yapamayan erkekler için Mikro TESE yöntemi yani testis biyopsisi veya ince iğne kullanılarak sperm alınabilir.

Semen analizi sonuçları

Semen örneği alındıktan sonra 24 saat ile 1 hafta arasında test sonuçları hazır olmalıdır. Semen analizi için normal değerler şunlardır:

Semen analizinde kabul edilen parametrenin alt sınırı

Hacim> 1.5 ml

Konsantrasyon> 15 milyon / ml

Toplam hücre> 39 milyon

Hareketlilik – %45

Morfoloji (normal form) – %4

pH 7.2 – 8

Canlılık – %75

Lökositler ml başına 1 milyondan az

Semen analizi terimleri:

Normospermi: normal sperm sayısı, hareketliliği ve şekli.

Oligospermi: Düşük sperm sayısı.

Astenospermi: sperm hareketinin olmaması.

Teratospermi: Normal morfolojiye sahip düşük sperm sayısı.

Oligoasthenoteratospermia: Sperm sayısı, hareketliliği ve şekli ile ilgili sorunlar.

Azospermi: Ejakülatta (seminal sıvı) sperm olmaması.

Semen örneklemesinde IMSI

Sağlıklı bir embriyo ve hamilelik için yumurta ve spermin sağlıklı olması önemlidir. Ciddi bir sperm sorununun olduğu durumlarda embriyologlar sağlıklı spermi seçmek için mikroskop altında incelerler. Ancak insan vücudundaki en küçük hücre olan sperm genel haliyle incelense dahi spermin detaylarının incelenme şansı çok düşük olacaktır.

Şimdiye kadar kullanılan mikroenjeksiyon işlemlerinde canlı bir sperm hücresi 400 kata kadar büyütülebiliyordu. Dolayısıyla bu büyütme ile spermin sadece genel şekli incelenebilmiştir.

Acıbadem Tüp Bebek Merkezlerinde IMSI (İntrasitoplazmik Morfolojik Olarak Seçilmiş Sperm Enjeksiyonu) yöntemi ile spermatozoalar özel mikroskoplarla 6000’den 8000’e büyütülerek hücre içi yapıları ve “vakuol” adı verilen genetik hasara işaret eden anormallikler detaylı olarak incelenip ortaya çıkarılıyor.

IMSI tekniğine göre seçici sperm enjeksiyonu; Bu, canlı spermlere zarar vermeden spermlerin gelişmiş morfolojik analizine izin verir. Böylece döllenme kabiliyeti en yüksek spermatozoa seçilir ve kullanılan mikroenjeksiyon yardımı ile %20-40 gibi daha yüksek bir döllenme oranı elde edilebilir. Sonuç olarak, gebelik sayısı artar ve erken düşük yapma riski azalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir