Sivilce Tedavisi

Sivilce Tedavisi

Sivilce yağ bezlerinin aşırı yağ üretmesi ve Propionibakterium adı verilen bakteri sebebiyle oluşur. Genelde ergenlikte yoğun olarak görülse de ileriki yaşlarda da aşırı yağlı ve tuzlu besinlerin tüketimi sonucu ya da temiz olmamak sonucu oluşabilen bir durumdur. Temizliğe oldukça önem verilmelidir Propionibakterium denen bakteri kirli ortamları daha cok sever ve yayılması daha hızlı olur.Sivilceler çoğalmaya eğilimlidirler ve bunun için yüzün ya da sivilcenin bulunan yerin kirli bir yüzeye sahip olması yeterlidir.

Sivilce tedavisi için cildiyeye gitmek gerekmektedir. Orada sivilceleriniz tanımlanır ve nasıl bir tedavi uygulanacağına uzmanlar tarafından karar verilir. Sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlar yağ bezelerinin olduğu kanalları açmaktadır. Böylece sivilce oluşumu engellenmekte ve iltihaplı kısımlar deri yüzeyine çıkmaktadır. Deri yüzeyine çıkmış olan sivilceler hafifçe sıkılarak temizlenmelidir. En bilinen yanlışlardan biri sivilcenin sıkılmaz sanılmasıdır. Sivilce sıkmak iz bırakır ama bu durum sadece iltihabı yüzeye çıkmamış sivilceler için geçerlidir. Böyle sivilceleri sıkmamak iltihabın oraya yerleşmesini sağlar ve durum daha kötü bir hal alabilir.

Tedavi sırasında düzenli beslenmek, aşırı yağlı ve tuzlu besinlerden uzak durmak gerekir. Bol su içimiyle de daha güzel bir cilde sahip olunabilir. Sivilcenin olduğu bölge gün içerisinde fırsat bulundukça temizlenmelidir. Temizlenme konusunda profesyönel yardımlar cilt bakımı gibi herzman tedaviyi destekler. Yine cildinize uygun kozmetik ürünleriyle temizlemekde cok önemlidir. Sıcak su ve güneş sivilceleri artırmaktadır. Bu yüzden güneşe maruz kalmamak ve aşırı sıcak duş almamak gerekir. Bol bol A vitamini almak da tedaviye yardımcı olan bir unsurdur. Cilt dostudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir