Sivilce İzleri Oluşmaması İçin Neler Yapılabilir?

Ergenlik ve genç erişkinlik hastalığı olan sivilce, iz bırakması açısından oldukça büyük bir problem yaratır. Çünkü bazı kişilerin sivilceleri yara izlerine dönüşür ve uzun yıllar boyunca bunu taşımak zorunda kalabilirler. Bu izler ve kusurlar, kişiden kişiye değişmekle birlikte fazlasıyla rahatsız edici olabilirler. Sosyal ortamda kendine güven eksikliğine kadar gidebilen duygular oluşturabilirler.sivilce izlerinden kurtulma, sivilce izleri nasıl geçer, sivilce izlerini yok etme

Her şeyden önce sivilceye müdahale etmek, kaşımak, oynamak hatta patlatmak da sivilcenin iz bırakmasına neden olur. Sivilceye yapılan müdahale sivilcenin daha da şiddetlenmesine ve var olan derinlikten daha da derine inmesine sebep verir. Bu müdahale doku tahribatını da beraberinde getirmektedir. Sivilce sıkıldığı zaman alt bölgede sivilcenin altında bir patlama olur ve iltihap dokunun altına yerleşir.

Sivilce sonrası iz kalmasının sebebi aslında en çok sivilcenin şiddeti ve tipiyle ilgilidir. Sivilce orta ve şiddetli derecedeyse, çok derinse ve çapı yarın santimden büyükse o zaman sivilcenin iz bırakma ihtimali yüksektir. Sürekli aynı bölgede seyreden iltihaplı kırmızı sivilceler, tedavi edilmezse bir süre sonra o bölgede sivilce izi kalması kaçınılmazdır. Dolayısıyla sivilce izini engellemek için öncelikle sivilce çıktığında, nasıl olsa ergenlik dönemidir geçer diye beklememek, tedavi olmak gerekir. Yani sivilce izleri ile uğraşmamanın en iyi yolu onları uygun tedavi etmektir.

Sivilcelerin, iz bırakmaması için bir takım önlemler alınmalı, bu sivilcelere birtakım tedaviler uygulanmalıdır. Sivilceyi tedavi ederek, sivilce izi oluşumuna engel olmak çok daha kolaydır. Çünkü bilindiği gibi sivilce izlerinin tedavisi, sivilce tedavisinden oldukça zor bir süreci gerektirir.  Sivilceye göre en uygun tedavi yöntemini verecek kişiler şüphesiz dermatologlardır. Cildiye uzmanları sivilcelerin sıklığı ve büyüklükleri gibi detayları inceleyerek en uygun tedavi yöntemini belirler ve sizi sivilcelerin iz bırakmadan yok olmasını sağlarlar.

Sivilcelerin yok olmasını sağlayan tıbbi ilaçlar kullanıldığında sivilcenin bulunduğu kısımdaki yağ oranı azalır ve bu sivilceler kuruyarak düşer. Sivilcelerin iz bırakmaması için dikkat edilmesi gereken en önemli husus uzman bir doktora başvurmaktır. Çünkü uzman kontrolünde kullanılmayan ilaçlar cildinize ağır zararlar verebileceği için kesinlikle kullanılmamalıdır. Uzmanlar cilt yapısına göre en uygun bakım ürününü vererek belirli aralıklarla tedavinin gidişatını kontrol ederler. Önerdikleri bakım ürününün etkisini kaydederek tedaviye nasıl devam edileceği hakkında bir plan hazırlarlar.

Sivilce tedavisi yapıldığı takdirde o sivilcenin  büyümesi ve tekrar edilmesi engelleneceği için o bölgede doku tahribatı olmayacaktır ve o bölgede iz kalmama ihtimali artacaktır. Ayrıca akne tedavisi esnasında kullanılan bir takım ilaçlar aynı zamanda doku yenilenmesi de sağlarlar. Özellikle A vitamini türevi ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar hem sivilceyi tedavi eder hem sivilce izini tedavi eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir