Sarımsak ve Zeytinyağı ile Saç Bakımı

Sarımsağın Saça Faydaları

  • Saç, tırnaklar, sinirler ile cilt için faydalı olan sülfür açısından zengin sarımsak aynı zamanda selenyum ve E vitamininin vücut tarafından daha iyi işlenmesini sağlayarak saç sağlığı üzerinde olumlu etki yaratmaktır. Yine saç sağlığı açısından önemli olan C, B6 ve B1 vitaminlerini içeren sarımsak özellikle yıpranmış saçları besleyerek kolojen üretimini arttırmaktadır.
  • Sarımsaklı saç bakım ürünlerinin yeniden saç oluşumunu desteklediği, saçların zayıfladığı bölgelerde tekrar saç çıkmasını sağladığı yönünde bazı bilimsel araştırmalarda bulunmaktadır. Aynı etkiyi elde etmek için bu ürünler yerine evde sarımsağı döverek saç derinize direk masaj yaparak uygulamalısınız.

Zeytinyağının Saça Faydaları

  • Saç derisi ile saç tellerini yumuşatıcı etkisi bulunan zeytinyağı özellikle yıpranmış ve kolay kırılan saçların bakımında kullanılır. Saç şekillendirici ürün ve cihazların kuruttuğu ve zayıflattığı saçlar için kullanabileceğiniz en etkili doğal ürünler arasında yer alan zeytinyağı düzenli olarak kullanıldığında saçlara doğal parlaklık veriyor. Hacim kazandırır ve daha saç derisinin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.sarımsak ile saç bakımı, zeytinyağı ile saç bakımı, doğal saç bakımı

Sarımsak ve Zeytinyağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılıyor?

  • Sarımsağı yukarıda belirttiğimiz gibi havanda dövüp suyunu çıkardıktan sonra direk olarak saçların zayıfladığı bölgelere uygulamalısınız. Bunun haricinde aktarlarda hazır olarak bulabileceğiniz sarımsak yağını da kullanılabilir. Sarımsağı saç derisine sürerken parmak uçlarınızla masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırmanız etkisini daha da arttırır.
  • Sarımsağı saçınızda yaklaşık bir saat kadar beklettikten sonra saçlarınızın uzunluğuna göre belirleyeceğiniz miktar zeytinyağını yine saç derinize masaj yaparak sürünüz. Geniş ağızlı bir tarak yardımıyla zeytinyağını diplerden uçlara doğru yayınız. Her tutama eşit miktarda sürdüğünüzden emin olduktan sonra başınıza bir havlu sarın ya da bone takın ve 1-2 saat bekletiniz.
  • Zeytinyağını ve saç derisinde kalan sarımsağı normal bir şampuanla yıkayabilir ve sonrasından nemlendirici kullanmalısınız.
  • Sarımsak ve zeytinyağı ile saç bakımının bilinen bir yan etkisi olmamasına karşın sarımsak alerjiniz varsa bu ciltte kızarıklığa ve ya kaşıntıya sebep olabilir. Sarımsağa karşı alerjinizin olup olmadığını anlayabilmek için, tüm saç derinize uygulamadan önce elinizin üzerinde küçük bir alana sürerek gözlemleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir