Saç Uzatmanın Püf Noktaları

Teknolojinin gelişmesi ve gündelik hayatın zorlukları insanların tüm yaşamını derinden etkileyen şeyler oldu. Nasıl ki insanların vücutları değişen çevre koşullarına tepki gösteriyorsa saçları da aynı şekilde tepki göstermektedir. Kirli hava, aşırı nemli ortam, çok fazla havasız kalmış ortam vb. birçok ortam saçların sağlığını kaybetmesinde etkili olmaktadır. Bu faktörlerin arasına bir de pazarlamacılığın gelişmesi ve kalitesiz saç bakım cihazı ile saç bakım kremi vb. ürünlerin piyasaya sürülmesi ile saç sağlığı iyice tehdit edilir oldu. Bayanlar saçlarında oluşan kırık ve yıpranmalar yüzünden saçlarını uzatmak yerine kısa kestirmek zorunda kaldı. Aslında bazı şeyleri biliyorsanız siz bu duruma düşmez ve gerekli önlemleri alarak saçınızı sağlıklı bir şekilde uzatabilirsiniz. Çok zor olmayan saç uzatmanın püf noktalarından bazıları şunlardır;Saç uzatma, saç uzatmanın püf noktaları, sağlıklı saçlar için

Gün içinde bol bol su için: Gün içinde tükettiğiniz su vücudunuzun dengesinin sağlanmasını ve başta cildiniz olmak üzere tüm vücudunuzun nemlenmesini sağlayacaktır. Saçlarda oluşa kırıkların ilk sebbei saç derisinin ve saçın yeteri kadar nemli olmayışıdır. Havası kirli bir şehirde yaşıyor ve üstüne bir de stresli bir işte çalışıyorsanız vücudunuzun nem oranı düşecektir. Bu da saçınızın zayıflamasına ve kırıkların oluşmasına yol açacaktır. Bu sebeple gün içinde mutlaka en az 1,5-2,5 litre arası su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Beslenmenize özen gösterin: Beslenme tüm vücut için önemli bir olaydır. Yeteri kadar enerji alamazsanız vücudunuz kendini sindirmeye başlayacaktır. Bu durumun önüne geçmek ve daha sağlıklı günler geçirmek için mutlaka dengeli bir şekilde beslenmelisiniz. Özellikle vücudun yapı taşı olarak bilinen proteinlere özen göstermelisiniz. Gün içinde vücudunuzun ihtiyacı olan proteini tüketirseniz, tükettiğiniz proteinin bir kısmı da saçlarınızın onarımı için harcanır. İnsan vücuduna giren her bir proteinin, vitaminin vb. belirli bir görevi vardır. Özellikle protein saçların daha sağlıklı ve güçlü olması için önemlidir.

Yıpranmayan saçlar için vitaminlere önem verin: Vitaminler de aynen su gibi vücudun dengeleyicisidir. Vitamin eksikliğiniz var ise bu durum saçlarınızda kuruluk, yıpranmışlık olarak kendini gösterecektir. Kuru olmayan ve yıpranmamış saçlar istiyorsanız mutlaka ihtiyacınız olan vitaminleri doğal yollardan vücudunuza alın.

Fön makinesi ve silikon bazlı saç ürünlerinden uzak durun: Fön makineleri sıcak hava üflediğinden saç derisinin nemini kaybetmesine sebep olur. Bu nedenle banyo yaptıktan sonra saçınızı kurulamak için fön makinesi yerine su emen havlular ile başınıza masaj yaparak kurutma işlemi yapın. Silikon bazlı saç ürünleri ise saç derisini tıkadıkları ve hava almasını engelledikleri için saçın uzamasını engellerler. Uzayan saçlarda yeteri kadar sağlıklı olmaz ve kırılmalar görülür. Bu sebeple doğal saç şekillendirme ürünleri kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir