Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Saç dökülmeleri genelde erkeklerde meydana gelen hormonal değişimler sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Hormonları dengeye alıp tedavi etmek,azalmasını engellemek ya da yeni saçların çıkmasını sağlayabilmek günümüz teknoloji şartlarında mümkün olan şeyler. Bu tedavi yöntemlerine saç ekimi denilir. Saç ekiminde dökülen kısma nakledilen bölüm kalıtsal olduğundan başarı oranı yüksek olup ekilen saçın dökülmesi mümkün değildir. Saç dökülmesi tespit edildiği anda bir uzmana danışmak daha ileriki seviyelere gelmeden büyük yarar sağlar. Saç ekimi hakkında bilinmesi gerekenler ; saç ekimi genelde 4 ila 6 saat arası değişebilen, saç ekiminden sonra hastanede kalmaya gerek olmayan,ekimin ertesi günü pansuman yapılıp ilk yıkaması yapılan bir işlemdir.saç ekimi, saç ekimi yaptırma, saç ekimi doktoru

Ekilen saçlar 6 ay içerisinde çıkmaya başlar. Saç ekimi sırasında bölgeye lokal anestezi uygulanır. Bu sebeple kişi ağrı hissetmez. Saç ekimi cerrahi bir iş olduğundan uzman doktor kontrolünde ve hastane ortamında olunması gereklidir. Saç ekimi hakkında bilinmesi gerekenler; saç ekimi saçların seyreldiği ya da kaybedilme adına hızlı dökülmeler açılmalar yaşandığı anda başvurulan cerrahi bir işlemdir. Saçlı kısımdan alınan saç kökleri seyrek saçlı bölgeye aktarılır. Saç ekimi gelecekteki saç kayıplarını engellemez sadece saç kaybı sonuçlarını bir süreliğini askıda bırakır. Saç ekimi çok basit bir işlem değildir. Aksine öncesinde ciddi bir ön görüşme söz konusu olmalıdır.

Ameliyat öncesi saç köklerini güçlendirici vitamin takviyeleri yaptırılır. Alkol ve sigaradan uzak durulması önerilir. Normalde saç ekimi riskleri pek barındırmayan bir işlem olduğu halde sonuçta cerrahi bir girişim olduğundan bazı noktalar gerçekleşebilir. Baş ağrısı olabilir. Kafa derisinde yapılan işlemler sebebi ile bu ağrılar yaşanır. Genelde hastanın alnında şişmeler olur. Kaşıntı olabilir fakat çok uzun sürmez. Enfeksiyona karşı hemen antibiyotik uygulamasına geçilir. Bölgede kızarıklıklar olur ama zamanla geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir