Pozitif Yaşam İçin Beyni Eğitmek Şart!

Gün içinde aklınıza gelen ortalama 70.000 düşüncenin hayatınızda son derece önemli olduğunu biliyor muydunuz? Olumlu ve olumlu düşünen insanlarla karamsar düşünen insanlarla yapılan araştırmalar, olaylara olumlu bakmayı öğrenebilenlerin çok daha az sağlık sorunu yaşadıklarını göstermiştir. Başkalarının sizi nasıl algıladığı, kendi düşüncelerimiz kadar hayatınızı da etkiler. Farkına bile varmayabilirsiniz ama gün içinde olumlu davranışlarla karşılaştığınızda ruh haliniz stresten farklıdır ve uzun vadede sağlığınızı çok daha iyi koruyabilirsiniz. Düşüncelerinizi çeşitli şekillerde değiştirebilir ve beyninizi pozitif bir yaşam sürmesi için eğitebilirsiniz. Üstelik bu yöntemleri alışkanlık haline getirirseniz hayatınızın ne kadar keyifli hale geldiğini görebilirsiniz.pozitif yaşam, pozitif yaşamın etkisi, pozitif yaşam yolları

Pozitif bir yaşam için uzak durulması gerekenler;

Ego… Her şeyi bir kenara bırakın, egonuz öncelikle sizi yiyip bitirecek bir kemirgendir. Elbette haklı olmak iyidir ama barışçıl olmak paha biçilemez. Her şeyden önce, olumlu düşünmenizi engelleyen egonuzu yenmeniz gerekir.

Direnç… Bazı durumlarda değişmekten korkmanıza gerek yok. Küçük değişiklikler hayatınızı değiştirmenize ve daha olumlu düşünmenize yardımcı olabilir. Değişime direnmeyin.

Karşılaştırma … Kendinizi ve yaşam koşullarınızı asla başkalarıyla kıyaslamayın. Sahip olduklarınızdan pişmanlık duymak yerine, minnettar olmayı ve kabul etmeyi öğrenerek olumlu düşünebilirsiniz.

Olumsuz İç Ses… Size günün yönünü söyleyen olumsuz iç sesiniz için endişelenmeyin. Bu şekilde, sorunların daha kolay çözüldüğünü ve olaylara daha olumlu baktığınızı görebileceksiniz.

Taşan bir hayat… Zaman zaman kendine zaman ayırmalı ve ne kadar değerli olduğunun farkına varmalısın.

Olumlu düşünme yöntemleri;

Başkalarına danışın: olumlu veya olumsuz birçok beklenmedik durumla uğraşmak hayati bir gerekliliktir. Böyle zamanlarda kendinize yakın hissettiğiniz ve zihnine güvendiğiniz biriyle konuşmak ve bir sorun varsa birlikte çözmek olumlu düşünmenize yardımcı olacak bir yöntemdir. Bazı sohbetlerde bir sonuca varamasanız da ruhunuza iyi geldiğini anlayacaksınız.

Kendinizi gözlemleyin: birçok alışkanlık ve düşünce zihinde kendiliğinden ortaya çıkar. Kendinizi gün boyunca bilinçli olarak gözlemlerseniz ne kadar gereksiz soruna stres attığınızı görecek ve dolayısıyla olumsuz bir ruh haline gireceksiniz. Zihninizin düşünme alışkanlıklarını keşfederek müdahale edebileceğinizi belirtmek isteriz.

Yardım etmeye çalışın: Birlikte çalıştığınız birine, toplu taşımada tanımadığınız birine, size ihtiyacı olan ve yardım isteyen birine yardım etmekten çekinmeyin. Bağış, dernek gönüllülüğü gibi karşılık beklemeden yaptığınız her iyilik, olumlu düşünmenizi ve moralinizi yükseltmenizi sağlayacaktır.

Her Gün 3 Olumlu Düşünce: Geceleri yatakta yatmak beyninizi kolayca kontrol edebilir. Gününüzü düşünün ve sizi mutlu edecek 3 şeyi düşünün. Sadece birinden iltifat bile olsa ruh halinizi tamamen değiştirecek ve olumlu düşünmenizi sağlayacaktır.

Etrafınızda pozitif insanlar bulundurun: Stres ve öfke bulaşıcı duygular olduğu gibi, mutluluk ve pozitif düşünce de bulaşıcıdır. Her zaman yanınızda olan insanları dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Karamsar ve olumsuz insanlar kendi hayatlarını olduğu kadar sizin hayatınızı da olumsuz etkileyecektir. Özellikle arkadaş çevrenizde olumlu düşünen ve olaylara olumlu bakan kişilerin olması yaşam kalitenizi değiştirecektir.

Hobiler ve uygulama: Herkesin uygulamayı sevdiği iyi bir ruh hali vardır. Aksi takdirde hemen bir hobi edinmeli ve kendinize zaman ayırmalısınız. Yalnız veya başka biriyle çalışmak daha olumlu hissetmenize ve özgüveninizi tazelemenize yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir