PARMAK İZİ OKUMA SİSTEMLERİ NE AMAÇLA KULLANILIR?

Kalabalık iş yerleri veya bazı kamu kuruluşlarında her isteyen kişinin bu binalara girmemesi büyük bir önem teşkil etmektedir. Özellikle büyük firmalarda her isteyen içeri girememekte ve istedikleri her kişiyle kafasına göre görüşememektedir ve bu buralardaki güvenliği sağlamak için gerekli bir uygulamadır.parmak izi okuma sistemleri, parmak izi sistemlerinin kullanımı, parmak izi sistemlerinin kullanım amaçları

Giriş çıkışın kontrol ve takibinin çok önemli olduğu yerlerde her girenin güvenlik görevlileri tarafından tanınarak izin verilmesi pek mümkün değildir. Oralarda çalışan veya içeri giriş iznine sahip ne kadar çok kişi varsa bunun kontrolü de o kadar zorlaşmaktadır. İşte bu bağlamda devreye parmak izi okuma sistemleri girmektedir. Bu sistemler kişileri parmak izlerinden ayırt ederek giriş izni vermekte veya reddederek içeri girişi engellemektedirler. Herkes bu sisteme parmak izini tanıtarak sistemde kendine ait bir ID numarası oluşturulmasını sağlar. Böylece cihaz bu kişiyi her seferinde tanıyarak geçiş izni verir.

Parmak izi okuma sistemleri sayesinde ilgili binalara giriş izni olmayan yani parmak izini daha önceden tanıtmamış olan kimselerin içeriye girmeleri kesinlikle engellenmiş olmaktadır. Böylece güvenlik açısından yaşanabilecek olası problemler önlenmektedir. Ayrıca parmak iziyle geçiş son derece hızlı olduğundan binalara girişte zaman kaybını önlemek amacıyla da bu sistemler kullanılabilir. Bunların yanı sıra parmak okuma sistemleri giriş çıkışları kaydettiğinden iş yerlerinde hangi personelin saat kaçta geldiğini ve de kimin geç kaldığını tespit etmek için de bu sistemler kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir