Paintball oynamak güvenli midir?

Paintball yıllardan beri başta Amerika olmak üzere birçok ülkede aktif bir şekilde yapılan spor ve eğlence çeşididir. Bu nedenle bu kadar yaygın olan bir oyun için güvenlik tedbirleri son derece sıkı bir şekilde uygulanmaktadır. Paintball tabanca ve mermilerden oluşan bir oyun olduğundan gerekli önlemler ve güvenlik kuralları uygulanmadığında tehlikeli bir oyun anlamına gelebilir. Fakat ülkemizde artık Paintball oynatan işletmelerin hepsi güvenlik konusuna çok dikkat etmektedirler. Oyun oynamak için oyun alanına giden kişilere ilk olarak oyunun kuralları ve güvenlik prosedürü anlatılmaktadır. Daha sonra işletme çalışanları tarafından bütün oyuncuların elbiselerini ve gözlüklerini taktıklarından emin olduktan sonra oyun alanında tekrardan bazı güvenlik prosedürleri anlatılmaktadır. Oyun başından sonuna kadar oyun hakemler ve gözcüler tarafından takip edilmektedir. Oyun esnasında gerçekleşebilecek herhangi bir kural dışı hareket veya başkasını tehlikeye atacak hareketlerde hakem araya girerek olaya müdahale etmektedir. Olay böle olunca da inanları tehlikeye atacak bir durumun olmaması insanların bu aktiviteye olan ilgisini artırmaktadır. Maltepe Paintball güvenlik konusunda ülkemizin en önde gelen işletmelerinden birisidir. Yapmış oldukları güvenlik çalışmalarıyla müşterilerine daha güvenli ve saygın hizmet sunabilmek adına oluşabilecek bütün olumsuzluklara karşı önlemlerini almış durumdalar. Sonuç olarak işini iyi yapan her işletme için Paintball oynatmanın hiçbir tehlikesi bulunmamaktadır.paintball oynama, paintball nedir, paintballun önemi

Paintballu kimler oynayabilir?

Paintball günümüzün en popüler oyunlarından bir tanesidir. Bu nedenle oyuna olan ilgi ve rağbet oldukça yüksektir. Peki, kimler Paintball oynayabilir? Hangi yaş grubuna hitap eden bir oyundur? Paintballun hitap ettiği bir yaş grubu yoktur. Bu nedenle herkes tarafından rahatlıkla oynanabilen bir oyundur. Yediden yetişe kendisine heyecan arayan herkes tarafından oynanabilir. Paintball İstanbul’da yapılan bir anket sonucunda oynayanların büyük bir çoğunluğunun yaş ortalaması 17 yaşından 45 yaşına kadar olduğu saptanmıştır. Bu nedenle kendisini sağlık bakımından iyi hisseden ve oynamasına herhangi bir neden olmayan herkes tarafından tercih edilebilmektedir.  Ama genellikle ülkemizde diğer oyunlarda olduğu gibi bu oyunda da olan ilgi genç ve orta yaş grubuna daha çok hitap etmektedir. Sadece erkeklerinde oynayabileceği bir oyun değildir Paintball. Bayanlarda gitgide daha çok ilgi göstermeye başlamıştır. Paintball bazen kızlar ve erkekler tarafı olarak da oynanabilmektedir. Bu da kızların paintballa ne kadar ilgili olduğunu göstermektedir. Günümüzde Paintball oyunları genellikle iş arkadaşları arasında, aileler arasında veya içinde, öğrenciler arasında olmak üzere farklı farklı daha birçok şekilde oynanabilmektedir. Sonuç olarak Paintball oynamak için herhangi bir engel yoktur. Her yaş gurubundaki insanların oynayabileceği bir oyundur.

Ülkemizde Paintball

Paintball `un başlangıç yeri Amerika’dır. Daha sonra hızla yayılmasıyla beraber bizim ülkemizde de yaygınlaşmaya başlamıştır. Başta İstanbul olmak üzere ve daha sonra diğer şehirlerde yaygınlaşarak bizimde bu oyun kültürüne alışmamız uzun sürmedi. Ülkemizde Paintball daha yeni olmasına rağmen kendisini çok iyi tanıtmıştır. Ülkemize ilk geldiği dönemlerde reklam ve kendini tanıtmak için birkaç yıl geçtikten sonra hızla yaygınlaşmıştır. Bugün herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir oyun haline gelmiştir. İnsanlar Paintball oynamak için kilometrelerce uzağa gitmek zorunda değildir. O kadar çok yaygınlaşmış durumdaki Türkiye de hemen hemen her ilde en az bir tane Paintball sahası bulmak mümkündür. Fiyatları da genellikle ayni gibidir. Fakat Paintball fiyatları parkur ve işletme donanımına göre de değişebilmektedir.  Sonuç olarak ülkemizde Paintball son yıllardaki yükselişiyle beraber en çok ilgi gören aktiviteler arasına girmiştir. Paintball herkesin oynayabileceği ve kendisini rahatlatabileceği bir oyun olarak ülkemizde tanınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir