Oruç Tutan Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Özellikle bu senelerde yaşanan uzun süreli açlık, susuzluk vb. sorunlar kan şekerinin düşmesine neden olarak anne karnındaki bebeğide oldukça etkilemektedir. Hamilesiniz ve oruç tutmak istiyorsunuz. Bu soru için mutlaka doktorunuza başvurup onun tavsiyelerine göre hareket edin. Doğum sonrası bebeğinizin beslenmesi için ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü vereceğiniz için kilo alımı ve süt azalması gibi problemleri doktorunuz eşliğinde takip etmelisiniz. Eğer doğumu gerçekleştirdiniz ve bebeğinizde 6 aylıktan daha büyük ise dengeli beslenme ile orucunuzu tutabilirsiniz.annelerin oruç tutması, anneler nasıl oruç tutmalı, hamile kadınlarda oruç tutma

Oruç tutmak isteyenler için hazırlanmış şu önerileri uygulayabilirsiniz.

Dengeli beslenin ve mutlaka sahura kalkarak beslenmezine dikkat edin. Şekerli ve yağlı gıdalardan aşırı olmamak kaydı ile alabilirsiniz. Emzirme döneminde iseniz sağlıklı beslenme koşullarına dikkat edin. Emzirme döneminde kalori ihtiyacı artış göstermektedir bu nedenle, kalori ihtiyacınızı meyve suyu gibi boş enerjilerden değil, meyvenin kendisi, tahıllı, esmer ekmek vb. gıdaları tüketin. Et, tavuz, kuru baklagiller, yumurta, balık ve süt ürünlerini tüketmeye özen gösterin. Tatlı ihtiyacınızı hafif sütlü ve meyveli tatlılardan yana kullanın. Hangi mevsimde isenizi o mevsime göre meyve ve sebze tercihini yapın. Suyu bol tüketin özellikle emzirme döneminde iseniz günde 3 LT ve üzeri su tüketmeye gayret edin bu sayede anne sütünün azalmasınında önüne geçebilirsiniz.Hamilelik döneminde anne adaylarında vücutta bir çok değişiklikler gözlemlenmektedir. Kan değerleri farklılık göstermektedir. Bu değerler bu dönemde tabii bir durum ve hastalık belirtisi değildir. Terleme esnasında da vücutta yer alan toksit, deride biriken madde gibi atıklar bu yolla atılmaktadır.

Hamilelik döneminde terleme ter bezlerinin daha fazla çalışması nedeniyle artış göstermektedir. Terleme vücut için fayda sağlamaktadır. Karaciğer ve böbreğin yükü azalır, fazla toksit maddeler vücuttan atılmaktadır. Bu dönemde aşırı terleme için yapabileceğiniz sık sık duş almak ve vücut kirlerinin oluşturacağı olumsuzlukları banyo ile gidermek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir