Ofis koltuğu kullanımı neden önemlidir?

Ofis koltuklarının gelişim tarihine baktığımızda Amerika’da ilk demiryollarının inşaatına kadar gideriz. O zamanlar kullanılan iskemlelerin ergonomik olmaması, bel ve sırt ağrıları gibi şikayetlere yol açması ofis koltuklarının yapılmasına yol açmıştır. Böylece gelişen tarihi süreçle birlikte ofis koltukları günümüzde modern ve ergonomik haliyle insanlığın hizmetine sunulmuştur. Ofis koltuğu insanın otururken daha rahat ve ergonomik hareket etmesini sağlar, ayrıca insanı rahatlatan bir karizma atmosferi yaratır. Ofis koltuğunun faydası insan omurgasının daha rahat ve düzgün hareket etmesini sağlamasıdır. Personel, yönetici, toplantı, konferans masaları gibi ortamlarda ofis koltuklarına yer verilir. Böylece toplantı ve çalışmalar rahat bir ortamda sürdürülmüş olur. Ayrıca projelerin çizim ve hazırlanmasında rahat bir ofis koltuğu çalışma konsantrasyonunu ideal biçimde artırır. Bu koltuklar günümüzde çeşitli tasarımlarıyla artık her işyerinin dekorasyonuna girmiştir.ofis koltuğu kullanımı, ofis koltuğu neden kullanılmalı, ofis koltuğu kullanımının önemi

Doğru bir ofis koltuğu şöyle olmalıdır: Ergonomik, omurgaya zarar vermemesi, uzun süre oturarak çalışanları yormaması, beşgen yıldız ayaklara sahip olması, döner mekanizmalı olması, kolçakların ayarlanabilmesi, boylara göre ayarlanması ve koltuk kumaşının insanı terletmemesi gerekir.

Ofis koltuğuna oturma şekli de önemlidir. Koltuğa otururken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Bunlara dikkat etmezsek, her ne kadar koltuk ergonomik yapıda tasarlansa da, ileride kuralsız oturma sonucu bel ve sırt ağrılarına neden olabilir. Ofis koltuğu amortisörlü ve tüm açılara dönebilmeli, kol yükseklikleri ayarlanabilmelidir. Bel destek ünitesinin olması oturma esnasında yararlı olacak bir unsurdur. Kollar ayarlanabilmeli ve koltuk rahatça arkaya yatabilmelidir. Ofis koltuğu oturma yüksekliği için 40-60 cm uygundur. Oturduğumuzda sırtımız koltuk sırtına dayanmalıdır. Ayaklarımız 90 derece yere temas ettiğinde bacaklarımız ile koltuk arasında 6-7 cm boşluk vermelidir. Böylece bacak sinirleri uyuşmamış olur ve doğru oturma şeklini yakalarız. Ofis koltuğunun malzemesi de önemlidir. Tamamen sünger koltuklar terletme yapar. File koltuklar ise terletme yapmaz. Koltuk tekerleklerinin de kırılmayan cinsten olmasına dikkat etmek gerekir. Kırılması demek yenisi takılana kadar sağlıksız oturmak demektir.

Ofis koltuklarının seçiminde belli standartlar olmasa da, bir işyeri için aynı model ve renk seçilmesi mekanın uyum ve ahengi açısından önemlidir. İyi malzemeden seçilmiş, ergonomik özelliği üstün olan bir ofis koltuk takımı ofis işlerinin düzenli ve hızlı işlemesini sağlar. Özellikle ofis koltuğunun, oturulduğunda insanı rahat ve huzurlu hissettirmesi konsantrasyon keskinliği kazandırır. Bu da firma verimliliğine direkt etki etmesi demektir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir