Mülakatlarda Nasıl Davranılmalı?

Bir iş mülakatını, işveren ile iş talep edenin karşılıklı sorular sorarak birbirini en iyi tanıyacağı yer olarak görmek gerekir. Bu nedenle yapılması gereken ilk şey stresten uzak durmak olabilir. Ancak başarılı bir mülakat için sadece mülakat sırasındaki performansınız yeterli olmayabilir. Bu yüzden mülakata hazırlanmaya bir gece öncesinden evde başlamak gerekiyor. Öncelikli olarak başvurulan pozisyonu ve gerektirdiği nitelikleri çok iyi anlamalıyız. Bu pozisyonda çalışmayı neden istediğiniz sorulduğunda hazırlıklı olmak faydalı olacaktır. Başvurduğunuz şirket hakkında genel bir bilgiye sahip olmak, verilen ürün veya hizmetleri, firmanın rakiplerini ve müşterilerini bilmek işinizi kolaylaştıracaktır. En sık sorulan sorulara da hazırlıklı olun. Mülakat yerine en az 15 dakika erken gelmek, geç kalma stresini ortadan kaldıracaktır.mülakatlarda davranma şekilleri, mülakatlarda rahat davranma, mülakatlarda dikkat edilmesi gerekenler

Mülakat Sırasında Neler Yapılmalı?

2000’den fazla İK’cının katıldığı ankete göre iş görüşmesine gelen kişileri işe alıp almayacaklarına ilk 90 saniyede karar verdikleri sonucuna ulaşıldı. Yani ilk izlenim en önemli unsurlardan biridir. İlk izlenimin oluşmasını sağlayan unsurlar ise kıyafetleriniz ve yürüyüşünüz. Sonrasında ses tonunuz, kullandığınız dil bilgisi ve sergilediğiniz özgüven geliyor. Dik bir duruş, uygun kıyafetler ve gülümsemek bu konudaki işinizi kolaylaştırabilir. Mutlaka temiz, ütülü, resmi ve koyu renk kıyafetler tercih edilmelidir. İK’cılar kıyafet seçiminin benzer iki aday arasında karar verici etken olabileceğini söylüyor. Göz teması kurmak, dik bir pozisyonda oturmak, gerektiğinde pozisyon ile ilgili sorular sormak ve aşırıya kaçmadan kendinden emin davranmak mülakatta nasıl davranılmalıdır sorunuza başlıca çözüm olacaktır. Ek olarak beden dilini kullanmayı da ihmal etmemek gerekiyor.

Mülakatlarda Sıkça Yapılan Hatalar

Kendinizden bahsederken fazla detaya inmek, iş görüşmelerinde yapılan hatalar başında geliyor. Eğitim hayatınızdan ve geçmiş tecrübelerinizden bahsetmek yeterli olacaktır. Fazla istekli veya ilgisiz davranmak itici kaçacağından dengeyi korumak gerekir. Aynı şekilde samimiyet ve ciddilik arasında da denge kurulmalı. Saçlarla oynamak, sürekli yüzünüze temas etmek, konuşurken kolları bağlamak ve farklı yerlere bakmak, eski işini kötülemek, sorulara kısa cevaplar vermek gibi küçük ama önemli yanlışlar kötü hatırlanacağından kaçınılması gereken hatalardır. Mülakattan geçmek için bu gibi hatalardan kaçınılmalı ve kendinize daha dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir