Mide Yanmasında Etkili Bitkiler

Birçok insanın günümüzde mide yanması başına sık sık gelen bir rahatsızlıktır. Yemekten önce ya da sonra mide yanması olabileceği gibi meydana yemek esnasında da gelebilir. Yemekleri midenin sindirip bağırsaklara gönderme işlemi esnasında fazla asit salgılayıp, ortamdaki asit miktarını çoğaltması ile oluşmaktadır. Tüm insanlarda mide yanması görülebilen bir rahatsızlık olduğu gibi; hamile kadınlarda da sıklıkla rastlanır. Mide yanması hamileler de ise asidik ortamından çoğalmasından daha çok rahmin büyüyerek mideyi sıkıştırmasından kaynaklanır. Bu şikayetler hamileliğin ilerleyen aylarında artar.mide yanmasına iyi gelen bitkiler neler, mide yanmasında bitkisel tedavi, bitkiler ile mide yanmasını geçirme

Nedenleri;

–       Yemeği acele acele yemek

–       Ayaküstü atıştırmak

–       Aşırı derecede masadan doyarak kalkmak

–       Çiğnemeden büyük lokmaları yutmak

–       Sağ tarafa yemekten sonra uzun süre yatmak

–       Hemen yemekten sonra yatmak

–       Çok sıcak ya da çok soğuk olarak yiyeceklerin tüketilmesi

İyi gelecek bitkiler;

İçerdikleri maddeler sayesinde lahana ve karabahar mideyi koruyucu bir görev üstlenirler. Ancak çok pişirmeden bu besinleri çiğ olarak tüketmek ya da salata olarak tüketmek gerekmektedir. Mide yanmasına kahve içmemek ya da Türk kahvesini tercih etmek iyi gelmektedir. Bitki çaylarını tüketmek de midenin rahatlamasını sağlamaktadır. Tam haşlanmış yumurta ve kepekli gıdaları kahvaltıda tüketmek, çok sık olarak da deniz ürünlerini tüketmemek mide yanmasına iyi gelmektedir.

Bitkisel çözüm yöntemleri ile mide yanmasına engel olunabilmektedir. Birçok konuda olduğu gibi bitkisel tedavi mide yanmasında başvurulan alternatif tedavi yöntemlerinden biridir. Mide yanmasında ayrıca yoğurt, havuç suyu, papatya çayı, nane çayı, meyankökü gibi bitkiler de oldukça etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir