Kırışıklık Tedavisi İçin Dolgu Uygulaması Yapımı

Kırışıklık tedavisinde kullanılan çok sayıda yöntem vardır bunlarn seçimi kırışıklığı yapan sebebe, kırışıklığın yerine, derinliğine, şekline ve kişinin yaşına göre seçilir.

Frakiyonel Lazer uygulamaları, dolgu uygulamaları, yağ injeksiyonları, doku nakli ile kalıcı dolgu yapılması ve botoks uygulaması kırışıklıkları gidermede kullanılmaktadır.kırışıklık tedavisi, kırışıklık tedavisinde dolgu kullanımı, dolgu ile kırışık tedavisi

Alında, kaş arasında göz etrafında bulunan kasların kasılması ile oluşan dinamik kırışıklıklarda (kaz ayakları) Botoks injeksiyonu etkili olup başarılı sonuçlar vermektedir ve kaş kaldırmada da kullanılabilmektedir. Botoks uygulanmasının etkisi 3-4 sürmekle birlikte işlemin basitliğiyle karşılaştırınca oldukça etkili bir yöntem olduğu görülür.

Dolgu uygulaması sık kullanılan, etkili ve uygulaması kolay bir yöntemdir. Yüzde özellikle dudakların yan taraflarında bulunan kırışıklıkların azaltılmasında, kaşların arasındaki derinleşmiş çizgilerin giderilmesinde, dudak altlarında oluşan çukurluklar düzeltilmesinde tercih edilir. Benzer şekilde dudak kalınlaştırmada da dolgu kullanılması yaygındır. Dolguların uygulandıkları bölgelerde kalıcılığı tercih edilen dolgunun yapısına bağlı olarak değişmekle birlikte sık kullanılan ve istenmeyen etkileri çok düşük olan Haluronik Asit dolgusunda kalıcılık 8-12 ay civarındadır.

Yüz bölgesinde ve el sırtında bulunan genellikle yaşın ilerlemesi ile ortaya çıkan ve sıklıkla beraberinde lekelenmelerde olan kırışıklık tipinde tedavi amacıyla tercih edilecek ilk yöntem ise Fraksiyonel lazer uygulamasıdır. Kişinin özelliklerine göre birkaç seans halinde uygulanan bu yöntem ile kırışıklıkların tedavisi, lekelenmelerin giderilmesi, deri gevşekliğinin azaltılması ve aynı zamanda parlak ve canlı, büyük ölçüde gençleşmiş bir deri yapısı elde edilmektedir. İleri teknolojilerin kullanıldığı Ultrapulse fraksiyonel lazerler aynı zamanda güneş hasar ile incelmiş, yaşlanmış ve lekeler oluşmuş deri alanlarının tedavisinde oldukça başarıllıdır. Lazer işlemleri ile elde edilen sonuçlar kalıcıdır.

Yüz bölgesindeki derinleşmiş hatların, çizgilenme ve kırışıklıkların giderilmesinde kişinin kendisinden alınan yağ dokusunun injeksiyonu ve doku nakli de küçük cerrahi işlemler olarak kullanılmaktadır. Yağ enjeksiyonu ile verilen yağ dokusu miktarının bir kısmı birkaç ay içerisinde kaybolmakla birlikte doku transferi (doku nakli) ile elde edilen sonuçlar ise büyük ölçüde kalıcıdır ve değişikliğe uğramaz. Dudak yanlarındaki derin hatların düzeltilmesinde, dudak kalınlaştırmada doku nakli iyi sonuçlar vermektedir. Yanak bölgesinde oluşmuş çökmelerin giderilmesinde ve elmacık kemiklerin dolgunlaştırılmasında yağ enjeksiyonu (fat filling) tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir