Kemik Tümörleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kemik tümörlerini teşhis etme yöntemleri nelerdir?

Öncelikle yapılması gereken ilk tetkik, kemiklerin kolaylıkla incelenebildiği direkt radyografidir (X-ray). Kemik tümörü tipinin bir X-ışını ile tanımlanması ve tanımlanması kolaydır. Ancak kemik tümörlerinin yeri ve tipi çok önemli olduğu için cerrahi yöntem ve tedavi de farklı olabilir. Bu nedenle, kemik sintigrafisi, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri, komşuluk ilişkilerini, kan akışını ve tümörün çevre dokularla boyutunu incelemek için kullanılır.kemik tümörü, kemik tümörü belirtisi, kemik tümörü tedavisi

Kemikteki tüm detayları göstermek için tomografi kullanılırken, MRG tümörün kemiğe yayılma veya uzak bir noktaya yayılma riskini görmek için tercih edilir. Kemik sintigrafisi metastaz olup olmadığını görmek için kullanılabilir. Özellikle çocuklarda uzun süreli ağrıyı teşhis etmenin tek yolu röntgendir. Ancak tüm bu tetkikler tamamlandıktan sonra kesin tanı koymak için gerekirse örnek, yani biyopsi alınabilir.

Kemik tümörleri için tedaviler nelerdir?

Kemik kanseri tedavisinde hastanın hayatını kurtarmak kritik önem taşır. İkincil bir görev, uzuvları korumak ve performansı sürdürmektir. Son nokta estetik sorundur. Her tümör grubu için tedavi felsefesi farklıdır.

İyi huylu kemik tümörlerinin tedavisi

Çocuklarda iyi huylu kemik tümörleri kendiliğinden kaybolabilir. İyi huylu kemik tümörlerinde, düzenli izleme ve takip, cerrahi bir yöntem kullanmaktan daha önemlidir.

Cerrahi bir yöntem için başvurun; Tümör vücuda o kadar zarar verir ki kemik kırılmasına neden olur, kemik büyümesini olumsuz etkiler, kemiğin kısalmasına veya eğriliğine neden olur, tanı şüphesi vardır ve bu bölgeden örnek alınması gibi durumlar vardır.

İyi huylu kemik tümörlerinin atanması; Hastanın kendi dokularının korunması ve tümörün yeniden ortaya çıkmasını engelleyecek oranda vücuttan uzaklaştırılması ve oluşan kemik boşluklarının hastanın kendisinden veya kemik bankasından alınan kemik sıvalar ile doldurulması.

Kötü huylu kemik tümörlerinin tedavisi

Kötü huylu kemik tümörlerinde, hastalıklı organı mümkün olduğunca işlevlerini koruyarak kurtarmanın yanı sıra, tümörün nüksünü önlemek için radyasyon tedavisi (radyasyon tedavisi) ve hastalığın diğer organlara yayılmasını kontrol etmek için ilaç tedavisi (kemoterapi) kullanılmaktadır.

Metastaz durumunda kemik dokusuna uygulanan tedavi hastadaki tümörün genel seyrini değiştirmez. Amaç, hastanın mümkün olan en erken aşamada günlük işlevlerine dönmesini sağlayan tedaviyi uygulayarak hastanın yaşam kalitesini yükseltmektir.

20 yıl önce, kemik tümörü olan hastaların tedavisi, tümörlü bir uzvun amputasyonu idiyse, şimdi uzuvlar büyük ölçüde yeni tedavi yöntemleriyle korunmaktadır.

Çocukların Spare Bone ile hayatta kalma şansı var!

Küçük çocuklarda oluşan tümörler için eklemin büyüyen kıkırdağı ve yüzü kemik ile kesilip çıkarılmalıdır. Bugün bunun yerine fibula adı verilen kemik büyüyen kıkırdağa dikilerek hastaya naklediliyor.

Eklem onarılır ve sürekli büyüme kabiliyetine sahip bir uzuv elde edilir. Küçük çocuklara uygulanabilen bu işlem sayesinde çocuklar pek çok fiziksel egzersizi herhangi bir kısıtlama olmaksızın yapabilirler.

Kemik boşlukları yeni kemiklerle doldurulabilir!

Bazı hastalarda, tümör tüm uyluk kemiğini kaplamış olabilir. Yedek kemik olan “fibula”, kemik içindeki boşluğu doldurmak için birleştirilebilir. Operasyondan sonra 1 yıl içinde oluşturulan kemiğin iyileşerek tekrar tutunması bekleniyor. Vücudun kemiği kabul edildiğinde her şey normal ritmine dönebilir.

Kemik 180 derece dondurulduğunda tedavi yapılabilir!

Cerrahi olarak çıkarılan tümör kemiği, -180 derece sıvı nitrojen kanda dondurulur. Dondurma işleminin kemik gücü üzerinde çok az etkisi vardır. Donmuş kemik ya kemik çimentosu ile doldurulur ya da donmuş kemiğe yedek bir fibula yerleştirilebilir. Antifriz işlemi sayesinde kontaminasyon riski büyük ölçüde azaltılır. Ancak bu yöntemin kullanılabilmesi için tümörün kemik yapısına çok fazla zarar vermemesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir