Karanlıktan Korkan Çocuğun Korkmamasını Sağlama

Çocuklar büyüme zamanlarında hayatın birçok farklı yönü ile karşı karşıya kalırlar. Geldikleri yeni dünyaya ayak uydurmaya çalışan çocukların büyüme zamanlarında bazı sorunlar kendini gösterebilmektedir. En sık karşılaşılan çocukluk sorunlarından bir tanesi de karanlıktan korkma durumudur. Çocuklar nedendir tam olarak bilinmez ancak karanlıktan genelde korkmaktadırlar. Bazı aile büyüklerinin ve yakın çevrede yaşayan büyüklerin anlattıkları korku hikayeleri de bu korkuyu tetikleyerek sorunu daha büyük bir noktaya taşımaktadır. Eğer karanlıktan korkan bir çocuğunuz var ise ve onu bu korkusundan kurtarmaya çalışıyorsanız yapabileceğiniz basit birkaç şey vardır.Karanlık korkusunu yenme, çocuklarda karanlık korkusu, çocuklar karanlıktan nasıl korkar

Korkuyla yüzleşmesini sağlayın

Çocuğunuz karanlıktan korkuyor ise onun karanlık ile yüzleşmesini sağlayın. Karanlık bir oda veya evin dışında karanlık olan bir yerde çocuğunuz ile birlikte yürüyün. Bir süre beraber yürüdükten sonra ona karanlıktan korkup korkmadığını sorun. Cevap büyük ihtimalle korkuyorum olacaktır, ancak siz varken korkmadığını da belirtecektir. İşte böyle bir cevap alıyorsanız çocuğunuza karanlığın aslında korkulacak bir şey olmadığını ve yalnızken de bir başkası ile birlikteyken de karanlığın herhangi bir zarar vermeyeceğini anlatın. Büyüklerinin ona anlattığı korku hikayelerinin aslında o kadar da gerçek olmadığını uygun bir dille aktarın ve çocuğunuza bir öneride bulunun. Bu öneri şunu kapsamalı. Siz çocuğunuzun birkaç metre ardında olacak şekilde onun arkasından yürüyeceksiniz ve o arkasına hiç dönmeden karanlığın içinde ileriye doğru yürüyecek. En başta aranızda birkaç metre varken bu arayı 10-12 metreye kadar çıkartacaksınız. Eğer çocuğunuzu yeteri kadar motive edebilmişseniz daha az korkarak karanlıkta yüfrüyebilecektir.

Karanlığın değil karanlıkta olanlardan korkması gerektiğini çocuğunuza anlatın

Karanlık tek başına bir hiçliktir. Ancak karanlığı kılıf olarak kullanıp kötülüklerini diğer insanlara yansıtan insanlar kötüdür. İşte tam da bunu çocuğunuza anlatın. Ona karanlığın korkulacak bir şey olmadığını ancak bazı insanların karanlıktan faydalanıp diğer insanlara zarar verebileceğini anlatın. Kimsenin olmadığı bir karanlık aslında en güvenli yerdir gibi telkinlerde bulunun. Başarılı bir konuşmacı iseniz ve bazı örnekler vererek olayı çocuğunuza iyi bir şekilde aktarabiliyorsanız sonuç güzel olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir