Karamsarlık ve Gerçekçilik

En büyük hayallerimden biri “TedxTalks’da konuşmacı olmak”. Ölmeden önce bunu Yapılacaklar Listeme ekledim. Yazının altına yorum olarak kendi listenizi ekleyebilirsiniz; aynı olanlar bile birlikte yapabilir.karamsarlık, neden karamsarlık, gerçekçilik

Hayatlarımızın ne zaman sona ereceğini bilmediğimiz için kendi görüşüme göre “mümkün olan en kısa zamanda yapılacaklar listesi” diyorum. Hiçbir şey gecikmeye gelmez.

Yazmaya geliyor; Ted görüşmelerinde karşılaştığım bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Benimle aynı duruma sahip olan İlker Canikligil karamsarlığı ve gerçekçiliği çok iyi aktardı.

Yani… Sürekli pencerelere doğru renkli panjurlar, renkli çiçekler ile sorma, Sorma sloganıyla yaşayan insanlar başarının yarısıdır, her zaman camın tam tarafını görürler ve camın boş bir tarafı, pembesi vardır Penceredeki boya aşınacak, rengarenk çiçekler solacak ve inanmamak inanmanın başarısının yarısıdır. Konuşmasında yönetmen düşünen insanlar arasındaki farkı açıklamaya çalıştı.

Ben çevremle karşılaştırıldığında çok kötümser biriyim. Benim için çok gerçekçi. Konuşmayı dinlediğimizde, kötümserlerin, neyin olup bittiğini gören ve bulutların üzerinden uçmak isteyenlere yerçekiminin varlığını hatırlatan tam bir “Gerçek Dünyaya Hoş Geldiniz” olduğunu anlıyoruz. (“Gerçek Dünyaya Hoş Geldiniz” çılgınlıktır – Ya Rabbi, kesinlikle bu cümleyi okuyup beni taşlayacak olanlar var. O hissi vermek zorundaydım sevgili TDK okurlarımız).

Öncelikle konuşmada bir örnek vermek istiyorum. İlker Canikligil yönetmen ve pvc pencere reklamı işidir. Ajans sahibi de onun arkadaşı ve çok iyimser, her şeyi yapabileceğine inanan biri. Çekilecek reklam, dediğim gibi, pvc pencere… Ne kadar güzel, ne kadar özellikli, ne kadar çekici gösterilebiliyor… Neden bu reklamda Tom Cruise oynamıyoruz? “Bir düşünce geliyor. İlker Bey, arkadaşına bunun asla olmayacağını söyler. Birincisi Tom Cruise’un ajansına ulaşmak zor olacak, ikincisi bu filmde Tom Cruise oynamak için yeterli parası olmadığı ve üçüncüsü yerine getirmiş olsa bile bir pvc pencere reklamında oynamayacak bu durumu, bu iki koşulu yerine getirmesine rağmen. Reklam filmini kendisinin çekemeyeceğini ifade ediyor. Söz konusu kişi Tom Cruise… yılda 50 milyon dolar; Saatte 7000 dolar kazanan bir aktörden bahsediliyor. Kendisiyle çalışacak bir yönetmen olmanın da birçok nitelik gerektirdiğini şimdiden benimseyen İlker Canikli; Bununla birlikte, ajansın sahibi 3 koşulu yerine getirebileceği umudunu gündeme getirdi ve yönetmen olarak sadece Canikli’nin çok karamsar olduğunu düşündü. Birkaç gün sonra, bu ikisi tekrar bir araya geldiğinde, ajansın sahibinin Tom Cruise’un ajansına ulaşabildiğini açıkladılar ve senaryoyu okumak için 10.000 dolar istedi. Sadece “senaryo okumak için” dikkatinizi çekeceğim.

Bunun karamsarlık yerine gerçekçilik olduğunu düşünmüyor musun?

Kendi hayatımdan bir örnek verirsem … Karım çok iyimser düşünen ve risk almaktan çekinmeyen biri. Ben senin girişimlerini kısıtlamıyorum; ama her zaman alacağı risklerin kötü tarafını söylüyorum. Daha doğrusu, gerçekçi taraf. İzmir Alaçatı’ya gidip butik otel kiralama fikri var. Ayrıca bu korona günlerinde. Onu İlker Canikligil’in yaptığı gibi saydım. Birincisi, şehir değişikliği yapmak ve butik otel kiralamak için bir bütçemiz yok. Bütçeyi yapmak için satabileceğimiz bir şey de yok. Arabamız satılamaz; Satılsa bile bütçe açığı olacaktır. Her şeyi tamamlamış olsak da, böyle bir şeyin altında olmak için sabrım ve kararlılığım yok.

Sonuçta, kötümser olarak adlandırdığınız insanlar aslında aynanın gerçekte tuttuğu aynadır. Camın tam tarafında olmanın sizi her zaman mümkün olduğunca gerçeklikten uzaklaştırdığını unutmayın; çünkü bu camın da boş bir tarafı var. Her kötüde iyiyi görmek güzel; ama kötülüğü iyilikle tanımak ve adımları daha sıkı bir şekilde atmak da bir erdemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir