Herpes Simplex Virus Hastalığı

Başlıca iki tip virus vardır : Tip 1 soğuk algınlıklarında dudaklar etrafında vezüküllere ( su toplamaları ) neden olan bu tip, bir de Tip 2 cinsel organlarda veziküllere neden olan tip . Şurası önemlidir : Tip 1 virüsü cinsel organda da hastalık yapabilir, o nedenle her genitel herpes cinsi ilişki ile geçmiş sayılamaz . Keza, aynı kimse dudak civarından aldığı virusu kendisini kaşımak suretiyle cinsel organına da nakledebilir. Tip 2 virusu da ağız civarında lezyonlara neden olabilir. Hastalık deri teması veya cinsel ilişki ile geçer.Herpes simplex virus hastalığı nedir, Herpes simplex virus hastalığı tedavisi, Herpes simplex virus hastalığı tanısı

Virus deriden geçtikten sonra sinir yollarında sinir hücrelerine geçer ve orada artık devamlı kalır, yani şahıs bu virusu hayat boyunca taşır. Zaman zaman virus buradan çıkıp deriye gelir ve veziküllere neden olur. Bu tekrar edip durur. Belki bir gün tam tedaviyi bulunacaktır ? Diğer tehlikeli bir bir husus dışardan gözle görülen bir yara olmasa bile bu şahıslarda hep virus bulunduğundan başkasına hastalık geçebilir. Endişe uyandıracak üçüncü taraf bu virüsün rahim ağzında ( cervixcollum ) etkisi ile anormalleşen hücrelerin ilerde kansere değişebilmesi olayıdır.

Arazlar :

İlk hastalanmada hasta kensinde halsizlik hisseder, adele ağrıları ve hafif ateşi olur. Deride cinsel organda olan vezikül ve yaralar hastayı ağlatacak kadar ağrılı olabilir ve ağrı ilaçları kullanılması gereklidir. Yaraları hazne içinde ve cervixde olabilir.

Bu devrede iki hafta kadar sürer ve kaybolur. Kullanılacak antivirus ilaçları bu devreyi kısaltabilir ve ağrıyı azaltabilir.

Tanı :

Vezikülün iğne ile açılıp içinden çıkan sıvının laboratuarda kültürü yapılması yöntemi ile tanı konur.

Şu önemli noktayı terarlıyalım : Bir şahısta cinsel ilişki ile geçen bir hastalık bulunursa diğer cinsel hasatlıklar da araştırılmalıdır.

Gebelik bu hastalık fetus için büyük tehlike arzedebilir.Virüs doğum başlangıcında ve doğumda bebeğe geçebilir ve onda beyin hastalığına göz sakatlığına ve ölüme neden olabilir. O nedenle gebelikte bu vesikülleri gören kadın derhal doktora haber vermelidir. Eğer daha önce herpes geçirmiş ise yine doktor bunu bilmelidir. Çünki bu su kabarcıkları, herpes doğum sırasında tekrar ortaya çıkarsa virüsün bebeğe geçme olasılığı çok fazladır ve o nedenle aşağıda doğuma müsaade edilmeyip sezaryanle, karından kabarcıklar görülmezse aşağıdan yani vajinal doğum yapılır.

Tedavi : Bu hastalık bugün için tam şifası olanaksız, acyclovir denen antivirus ilacı kremi ve kampsülleri ile beraber verilerek hem ilk devreyi kısaltırlar ve hem de ağrısını azaltırlar. Eğer nüksetmeler çok sık oluyorsa aynı ilaç az dozlarda her gün verilerek 6 ila 12 ay verilerek nüksetmeler çok azaltılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir