Hamilelikte Kilo Artışı

Kadınların en çok hayalini kurduğu iki durumdan biri olan anne olmanın ilk basamağı hamileliktir ve hamilelik dönemi her kadın için güzel geçirilmesi gereken bir dönemdir. Kimi zaman sağlık sorunlarıyla anne adayları sıkıntılar yaşasa da genel olarak güzel bir hamileliğin başrolü kilo alımıdır. Doktorların mutlaka takip ettiği hamilelikte kilo artışı her kadında aynı olmasa da dünya standartlarında belirlenmiştir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayı olan trimestır döneminde kilo verme söz konusu olabilmektedir. Bunun sebebi hormonların hamileliğe alışması sırasında mide bulantısı, kusma, iştah azlığı gibi sorunlar yaşanmasıdır. Bu dönemde verilen kilolar anne adayına ya da bebeğe herhangi bir zarar vermediği için korkulmaması gereken bir durumdur.hamilelikte kilo alma, hamilelerin kilo alması, hamilelikte neden kilo alınır

Hamilelik Kilo Çizelgesi

Hamileliğin ilk üç ayında kilo vermek ne kadar normalse kilo almak da bir o kadar normaldir. Hamileliğin geneline bakıldığında 8 ile 14 kilo alınması normal olarak görülmektedir. Özellikle ilk üç aydan sonra annenin her ay 1 ya da 2 kilo alması normal olan kilo artışıdır. Yine de mutlaka doktor kontrolünde yapılması gereken hamilelik kilo çizelgesi doğum öncesi en önemli konulardan bir tanesidir. Hamilelikte ne kadar kilo alınırsa bebeğe o kadar besin geçeceği bir hurafeden başka bir şey olmadığı için anne adaylarının mutlaka kaliteli protein ve karbonhidrat, hayvansal olmayan yağlar, sebze ve meyveler gibi sağlıklı besinler tüketmesi gerekmektedir. Her ne kadar zaman zaman kaçamaklar yapılabilecek olsa da bebeğin sağlığı ve doğumun kolaylığı düşünülerek hamilelikte sağlıklı bir yeme düzeninin oluşturulması gerekmektedir.

Hamilelikte Kilo Alma

Kimi kadınların en korktuğu durum olan hamilelikte kilo alışı aslında düzenli takip edilip, sağlıklı beslenildiğinde korkulmaktan çıkan bir konudur. Özellikle hamilelik yogası ya da pilates gibi sporlarla desteklenen hamilelik dönemi içinde kadınların yaklaşık 10 – 12 kilo aldığı görülmektedir ve bu kilonun yarısından biraz fazlasının doğumda atıldığı bilinmektedir. Böyle bir durumda hamilelikte kilo alma kafalarda soru işaretleri yaratmaktan uzak olan bir konu olmalıdır. Her ne kadar fazla kilo zararlı olsa da fazla kilonun asıl kaynağı hamilelik ve bebek değil, annenin sağlıksız yeme düzenidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir