Hamileliğin İlk Haftalarında Oluşan Kanamalar

Hamileliğin ilk 5 haftasında yaşanan kanamalar oldukça sık görülen ve alışılagelmiş durumlardır. Fakat düşük ihtimalinin en sık gerçekleştiği dönem ilk üç ay olur. Bu yüzden hamileliğin ilk dönemlerinde meydana gelen kanamalar ciddiye alınmalı ve sebebi belirlenmesi gerekmektedir. Aşağıda hamileliğin erken dönemlerinde yaşanan kanamaların birkaç muhtemel sebebi ile ilgili bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.hamilelik kanamaları, hamileliğin ilk haftalarında kanama, hamilelerde görülen kanamalar

Yerleşme Kanaması

Bu tür kanamalar döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleşirken gerçekleşmektedir. Bunlar çok hafif kanamalardır ve 2-3 gün sürmektedir. Fakat bu kanamanın uzun sürmesi de sıra dışı bir durum değildir. Yerleşme kanaması gerçekleşirken gelen kan, regl döngüsündekine benzemeyerek, açık pembe ve ya kahverengi olurlar. Genellikle bu kanama ilk anda fark edilemiyor.

İlerleme

Bu kanama çeşidi hem en fazla görülen hem de en az tehlikeli olan erken hamilelik kanamalarıdır. Bu tür kanamalar daha geç zamanlarda gerçekleşen bir regl döngüsünden ileri geliyor. Hamile kaldığınızda döngüsel hormonlarınız, hamilelik hormonları tarafından maskelenmektedir.

Düşük İhtimali

Düşük ihtimali çoğunlukla hamileliği süresince sürekli kanama yaşayan kadınlar için düşünülüyor. Hamilelik sırasınca sürekli kanama yaşayan kadınların yaklaşık %50 si düşük yapar. Düşük kanamaları ilerleme kanamasından farklı oluyor. Düşük kanaması çok daha ağır ve kramplara sebep olan bir kanama türüdür. Aynı zamanda karın bölgesinde acı, yüksek ateş, titreme ile kan pıhtıları görülmektedir. Eğer erken hamilelik süresince ağır bir kanama yaşarsanız muhakkak doktorunuzu görününüz.

Servikal Tahriş

Hamilelik süresince rahim ağzında kan akışı hızlanarak artış gösterir. Bu bölgedeki tahriş kolaylıkla kanamalara yol açabiliyor. Hamilelik süresince cinsel ilişkiye girmek bu tahriş için çoğu zaman yeterli sebep olabilir. Eğer cinsel ilişkiden sonra kanama yaşıyorsanız, doktorunuza gittiğinizde bunu muhakkak söyleyiniz. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da bu tür kanamalara sebep olabilir.

Dış Gebelik

Dış gebeliğin yol açtığı kanamalar en ciddi hatta hayatı tehlikeye atabilecek kanama türleridir. Dış gebelik döllenmiş yumurtanın rahim dışına yerleşmesi ve burada gelişmeye başlaması olayını ifade eder. Genellikle döllenmiş yumurtanın sağlıksız olarak yerleştiği yer fallopi tüpü olur. Bu tür vakalarda kanamayla birlikte ağır kramplar, karın ağrısı ve baş dönmesi yaşanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir