Güneş gözlüğü takmak katarakt oluşumunu önler mi?

Güneş ışınları sabah 10 ile akşam 4 arasında kuvvetlidir ve bu zaman diliminde diğer zaman dilimlerine göre hasar vericiliği daha fazladır. Ek olarak, ışığa duyarlı ilaçlar, yüksek rakım ve ekvatora yakınlık, gözlerde UV hasarı riskini artırır. Özellikle ultraviyole ışınları katarakta neden olabilir. Katarakt ameliyatı geçirdiyseniz, gözün görme merkezine geçebilecek ultraviyole radyasyon miktarı kullanılan lenslerin durumuna göre değişeceğinden, maküla maküla olarak bilinen maküler dejenerasyon riskiniz artabilir. Ayrıca makula dejenerasyonu durumunda bu mevcut durumda bir bozulmaya ve görmenin bozulmasına neden olabilir. Bu tür sorunları olan kişiler daha da dikkatli olmalıdır.güneş gözlüğünün faydaları, kataraktan güneş gözlüğü ile korunma, güneş gözlüğü kataraktan koruyor

Güneş gözlüğü seçerken bir göz doktoruna danışmalısınız.

Bazı kontakt lensler ayrıca UV koruması sağlar. Ancak tüm gözleri kapatmadıkları için tam koruma sağlamazlar ancak rahatlık sağlarlar. Bu nedenle tam koruma için güneş gözlüğü hala gereklidir.

Gözlük camlarının farklı türleri vardır. Bu nedenle güneş gözlüğü seçerken bir göz doktoruna danışmanızda fayda var. Farklı gölgeler, belirli koşullarda daha iyi görmenize yardımcı olur ve göz doktorunuz ihtiyaçlarınıza en uygun güneş gözlüğü tonlarını seçmenize yardımcı olabilir.

Kahverengi ve gri camlar, renk algısını bozmadıkları için daha popülerdir.

Gözlük camı rengi kişisel bir seçimdir. UV koruması için renk önemli değildir. Ancak kahverengi ve gri daha popülerdir çünkü renk algısını büyük ölçüde bozmazlar. Konfor ve güvenlik için güneş gözlükleriniz için hem darbeye hem de çizilmeye dayanıklı güneş gözlüğü seçmeniz önerilir. Polikarbonat camlar genellikle güneş gözlüğü için en iyi seçimdir. Çünkü hafiftirler ve cam veya diğer malzemelerden yapılmış lenslere göre çok daha fazla darbeye dayanıklıdırlar.

Gözlüğün rengine değil, UV filtresine dikkat edin.

Daha koyu renkli güneş gözlükleri, daha açık gölgeli lenslere göre lenslerden geçen görünür ışık miktarını azaltır, ancak görünmez ultraviyole ışınlarından daha fazla koruma sağlamaz. Yeterli güneş koruması için, gözlük camlarınızın rengine değil, güneş gözlüklerinizin ne kadar UV ışığını filtrelediğine dikkat edin. Bir kişinin yaşamı boyunca UV radyasyonu biriktiği için çocuklar da güneşe maruz kalma riski altındadır. Diğer bir deyişle, hayatımız boyunca ne kadar çok güneşte kalırsak, o kadar fazla zarar olacaktır.

Spor gözlükleri özel bir malzemeden yapılmıştır.

Spor gözlükleri genellikle normal güneş gözlüklerinden daha güvenlidir çünkü lenslere ve çerçevelere çarptığında kırılma olasılığı daha düşük olan özel malzemelerden yapılmıştır. Bu gözlükler hem güneş gözlüklerinin hem de güvenlik gözlüklerinin faydalarına sahip olabilir.

Öpücük. Dr.Yusuf Avni Yılmaz güneş gözlüğü camlarından bazılarını aşağıdaki gibi resimledi:

Polarize Lensler: Polarize güneş gözlükleri genellikle parlak ışığı yansıtan düz yüzeylerden gelen parlamayı azalttığı için daha fazla konfor sağlar.

Yansıtıcı olmayan kaplama: Lensin arkasına yansıtıcı olmayan kaplama uygulanır. Güneş gözlüğü lensinin arkası, yansıyan ışığı engelleyerek parlamayı azaltır.

Ayna kaplamalı gözlük camları: Gözlerinize giren ışık miktarını sınırlamak ve gözlerinize giren ışık miktarını azaltmak için güneş gözlüğü camlarının ön yüzeyine uygulanan yüksek yansıtıcı kaplamalardır. Bu, onları güneşli bir günde kayak yapmak gibi çok parlak koşullarda yapılan aktiviteler için özellikle yararlı kılar.

Gradyan Lensler: Yukarıdan aşağıya doğru renklendirilmiştir, bu nedenle lensin üstü koyu olur. Bu lensler, gözlerinizi güneş ışığından koruduğu ve lensin alt yarısına göre daha fazla ışık girdiği için sürüş için iyidir, böylece daha parlak bir okuma ortamı sağlar.

Fotokromik lensler: Maruz kaldıkları UV radyasyon miktarına göre karanlık seviyesini ayarlarlar. Fotokromik lensler, iç mekanlarda neredeyse renksiz olan ve güneş ışığına maruz kaldığında otomatik olarak kararan lenslerdir. Fotokromik gözlükler, ışığa uyum sağlayan gözlüklerdir.

Multifokal Güneş Gözlüğü: 40 yaşın üzerinde yakın görme probleminiz varsa endişelenmeyin, multifokal lensler uzun, yakın ve orta mesafelerde yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir