Format Atmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bilgisayar kullanıcılarının birçoğunun ortak sorunu işletim sisteminin bazı sebeplerden dolayı bozulmasıdır. İşletim sistemi dosya transferi hataları veya virüsler sebebiyle bozulabilmektedir. Bu sebepten dolayı sistemin yeniden kurulması yani formatlanması gerekmektedir. Bilgisayarınızı formatladığınızda harddiskinizde ne kadar veri varsa hepsi silineceği için bilgisayarınızı formatlamadan önce mutlaka verilerinizin yedeğini almalısınız.

Bilgisayardan veri yedeği almanın birçok farklı yolu vardır. Bunların en yenisi sanal diskleri kullanarak veri yedeklemedir. Bilgisayarınızın işletim sisteminin başına herhangi bir sorun çıktığında dosyalarınızı geri alabilmek için sanal diskleri kullanabilirsiniz. Yandex disk, google drive gibi ücretsiz olarak sunulan sanal disk hizmetlerinin yanı sıra ücretli sanal disk hizmeti de bulunmaktadır. Bilgilerinizin önemliliğine göre isterseniz ücretsiz sanal disk isterseniz de ücretli disk hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Sanal disklere güvenmiyorsanız ki aşırı önemli bilgileriniz varsa bu sistemleri kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Sanal disklerin yerine harici harddiskleri kullanabilirsiniz. 1 TB kapsiteye sahip bir harddisk satın alırsanız bütün verilerinizi güvenli bir şekilde depolayabilirsiniz. Herhangi bir bilgisayarcıdan ya da teknoloji ile ilgili internet siteleri üzerinden harici harddisk satın alabilirsiniz. Yedekleyeceğiniz veriler aşırı yüksek boyutlu değilse harici harddisk için yükske miktarlar ödemenize gerek yok. Bunun yerine USB bellekleri de kullanabilirsiniz.Format atmadan önce bunlara dikkat edin, bilgisayardaki verileri yedekleme, bilgisayara format atmadan önce veri yedekleme

Bilgisayarınızın işletim sisteminde köklü bir bozukluk yok ise işletim sistemi onarma programlarını kullanarak sisteminizin sorununu çözmeyi deneyebilirsiniz. Eğer sisteminizin sorununu bu şekilde giderebilirseniz verilerinizi riske atmanıza ve sisteminize format atmanıza gerek kalmayacaktır. Windows için geliştirilmiş olan sistem kurtarma yazılımlarını internetten ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Format atmak birçok sorunun çözümü olabilir ama unutmamalısınız ki atacağınız her format harddiskinizde çiziklere sebep olur. Tabii bu durum harddiskiniz sıradan bir harddisk ise geçerlidir. Eğer diskiniz yeni nesil dijital disk ise dilediğiniz kadar format atabilirsiniz.

Format atma işleminizi cd gibi harici şeyleri kullanarak atabileceğiniz gibi bilgisayarınızı satın aldığınızda içinde geri yükleme medyası var ise onu kullanarak da formatlayabilirsiniz. Geri yükleme medyası bilgisayarınızı aldığınız ilk günkü haline geri getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir