Ev İlaçlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Ev en fazla kullanılan yaşam alanları arasında yer aldığı gibi; böcek ve fare için uygun bir alan olduğundan, zararlı canlıların en sık görüldüğü bölgelerin başında gelir. Başta yaz ayları olmak üzere; evlere sıklıkla giriş yapan haşere ve kemirgenler, sağlık problemlerine ortam hazırladığı gibi besin maddeleri ya da eşyalara da zarar vererek maddi hasara sebep olabilmektedir. Bu nedenle ev ilaçlama yaptırmak, hem maddi hasarların önüne geçer, hem de sağlıksal yönde meydana gelebilecek sorunları engeller. Binlerce türü bulunan haşere ve kemirgenler, iç mekanlarda hızlı bir şekilde çoğalabildiği gibi bakteri ve mikrop popülasyonunu da çok hızlı bir şekilde arttırmaktadır. Bilhassa; kemirgenler ve hamam böceği, gümüşçün gibi haşereler, kirli alanlarda gezindikleri için milyonlarca bakteri taşımaktadır. Evlerde, özellikle mutfak ve banyo gibi alanlarda görülen zararlı canlılar ile mücadele için haşere ilaçlama yaptırmak şarttır.ev ilaçlama işlemi, ev ilaçlama yapımı, ev nasıl ilaçlanır

Ev ilaçlaması sıvı ilaçlar ağırlıklı olmak üzere; katı, jel ve toz formundaki haşere ilaçları kullanılarak yapılabilmektedir. Genellikle buharlama tekniği yoluyla gerçekleştirilen daire ilaçlama işlemleri için alanın en az 2 saat süresince kapalı tutulması şarttır. İlaçlamadan önce; gıda maddelerinin kaldırılması ve küçük çocuklara ait eşyaların kapalı bir yerde muhafaza edilmesi gibi önlemlerin alınması da buharlama tekniği için zorunluluk arz eder. Ev için böcek ilaçlama işlemi sona erdikten sonra ise evin iyi bir şekilde havalandırılması ve ortalama bir hafta süresince dip noktalarda (koltuk altı, beyaz eşya arkası, dolap altları vb) detaylı bir temizlik yapılmaması gereklidir. Buharlama yöntemi ile gerçekleştirilen konut ilaçlaması ise ortamın yarım saat kadar kapalı tutulması ve yarım saat kadar havalandırılmasını gerektirdiği gibi; tüm gıdaların kaldırılması gibi önlemler alınmasına gerek yoktur.

Çiftlik, yazlık ve bahçeli ev gibi alanlar için yapılan uygulamalarda da dikkatli olunması ve sağlık anlamında yüksek önlemlerin alınması son derece önemlidir. İnsan sağlığı açısından sorun içermeyen ve Sağlık Bakanlığı’nın onayına sahip olan böcek ilaçları dahi, doğrudan solunması ya da temas edilmesi durumunda insan sağlığı açısından sorun yaratabileceğinden; ev ilaçlama işlemlerinin uzman firmalar tarafından yapılması şarttır. Kalitesiz ilaçlar kullanarak uygulama yapan firmalar, sağlıksal sorunlara doğrudan doğruya yol açacağı gibi ölüme varabilecek zehirlenmelere dahi neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir