Diyabet Tedavi Yöntemleri

Diyabet, tedaviye yanıt vermeyen kronik bir hastalıktır. Bununla birlikte, normal kan şekeri seviyelerini korumak, hastalığın etkilerini en aza indirmek için önemlidir. Bu amaçla, uzun vadede komplikasyon riskini azaltmak için hasta eğitimi, kendi kan şekeri seviyelerinin kontrolü, doğru beslenme ve yeterli egzersiz şarttır. Ayrıca şeker hastalığının neden olduğu ciddi kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için sigara içmemek, tansiyon ve kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmak zorunludur.diyabet tedavisi, diyabet tedavisi nasıl olur, diyabet nasıl tedavi edilmeli

Tip 2 diyabet için antidiyabetik ilaçlar ve tip 1 diyabet için insülin tedavisi, diyabeti tedavi etmek için kullanılır. Fazla kilolu ve diyabetik hastalarda yaygın olarak kullanılan mide baypas ameliyatı sonucunda kan şekeri seviyelerinin% 80 ile% 100 arasında normale dönebileceği gözlemlense de bu yaygın bir çözüm değildir.

Çocuklarda Diyabet

İnsülin, vücudun beslenme dengesindeki en önemli hormonlardan biridir. Bu hormonun parçalanması sonucu şeker hastalığı ortaya çıkar.

Hastalık yaygın olarak erişkin bir hastalık olarak bilinmesine rağmen, son zamanlarda çocuklarda sorunun farkındalığı arttıkça keşfedilmiştir.

Şeker hastalığı; Tip 1 ve Tip 2 olarak  ayrılır. Daha önce “insüline bağımlı diyabet” olarak adlandırılan tip 1 diyabet, insülin hormonunu üreten pankreastaki hücrelere zarar verir ve şekerin kan dolaşımından dokulara girmesine izin verir. …

Tip 2 diyabet, insülin hormonuna doku duyarsızlığı sonucu oluşur, bu nedenle kan dolaşımındaki şeker dokulara ulaşamaz.

Çocuklarda Diyabet Nedenleri

Çocuklarda şeker hastalığına neyin sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ailede şeker hastalığı olan kişiler olsa bile çocuklar şeker hastalığına yatkın olabilir. Ancak bu genetik miras her çocukta şeker hastalığına neden olmaz.

Tip 1 diyabet, insülin üretimine yardımcı olan pankreastaki hücrelerde bulunan bağışıklık sistemi ile ilgili sorunların neden olduğu hasar nedeniyle ortaya çıkabilir.

Tip 2 diyabet yetişkinlikte en sık görülmesine rağmen çocuklarda nadirdir. Tip 2 diyabete yatkın çocuklarda diyabet özellikle aşırı kilolu (obezite) ve fiziksel aktiviteye neden olabilir.

Çocuklarda Diyabet Belirtileri

Çocuklarda insülin hormonunu içeren süreçlerin ihlal edilmesinden kaynaklanan diyabete bir dizi semptom eşlik eder. Biraz:

İdrar miktarında artış, yatak ıslatma

Aşırı susama ve su alımı

Kuru ağız

Çok aç hissetmek

Yorgunluk

Kilo kaybı

Sinirlilik ve depresyon

Bununla birlikte, tedavi edilmeyen veya tedavisi zor olan diyabetli çocuklarda, aşırı kan şekerinin neden olduğu diyabetik ketoasidoz adı verilen bir durumun semptomlarını bulabilirsiniz:

Karışıklık veya bilinç kaybı

Derin ve hızlı nefes alma

Kuru cilt

Karın ağrısı

Kusma

Nefeste meyve veya aseton kokusu

Diyabetik ketoasidoz semptomlarınız varsa, doktorunuza görünmelisiniz.

Çocuklarda diabetes mellitus teşhisi için yöntemler

Diyabet, teşhis edilmesi kolay bir hastalık değildir. Genelde aileler çocuklarda şeker hastalığından habersizdir ve çeşitli sağlık sorunları için doktora başvururlar.

Test sonuçları, bir çocuğun yemek sonrası kan şekeri 200 miligramdan yüksekse ve açlık kan şekeri 126 miligramdan yüksekse, yukarıdaki HbA1c düzeyinin (hemoglobin A1c testi; son üç aydaki ortalama kan şekeri testi) 6.5 olduğunu göstermektedir. . %. … diğer doktor görüşleri. Bunu akılda tutarak, bir çocukta diyabet teşhisi için kullanılabilir. Bazen bu testler birden fazla kez tekrarlanabilir.

Doktorunuzun istediği testler tanı koymak için yeterli gelmiyorsa şeker yükü testi adı verilen bir test yapılır. Bu test bebeğe özel hazırlanmış bir sıvı içerek yapılır. Sıvı yutulduktan ve doğru teşhis konulduktan 2 saat sonra ölçümler tekrarlanabilir.

Çocuklarda diabetes mellitus tedavi yöntemleri

Dünyanın birçok ülkesinde çocuklarda görülen diyabet, son zamanlarda ülkemizde en sık görülen çocukluk hastalıklarından biri haline gelmiştir.

Çocuklarda gelişen şeker hastalığı tedavisi olmayan bir hastalıktır. Bu nedenle çocuğun yaşama dikkat etmesi ve hastalığa karşı önlem alması gerekir.

İnsülin tedavisi genellikle tip 1 diyabetli çocuklar için reçete edilir. Ancak doktor uygun gördüğü takdirde ilaç tedavisine başlanabilir. Tedaviye ek olarak, çocuğun yaşam tarzına uyması için diyet değişiklikleri ve düzenli egzersiz önerilir.

Yine tip 1 diyabeti tedavi etmek için kullanılan yöntemlerin aynısı tip 2 diyabeti tedavi etmek için de kullanılabilir. Diyet, bir çocuğun insülin direncini kontrol etmede önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir