Daha Az Yemek Yemenin 6 İpucu

kilo vermek için bir hedef belirlemek ve yavaş yavaş uygulamaya koymak iki farklı şeydir. Sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda, her zaman kolay değildir. Neden? Çünkü neden ve ne kadar yediğimiz birçok faktörden etkilenir: nerede yediğimiz (evde veya davetle), ne kadar yemek servis edildiği (evde seçtiğiniz miktar veya bir restoranda çeşitli bir yemek), ne kadar aç olduğumuz, ya da duygusal durumumuz. Diğer faktörleri de içerebilecek bu liste sonsuzdur.az yemek yeme, nasıl daha az yemek yenir, yemek yemeyi kısıtlama

Bu faktörlerin çoğunu kontrol edebilirsiniz. Yapmanız gereken onları zihninizde bir öncelik haline getirmek ve alışkanlık haline getirmek. Aşağıda, daha az yeme alışkanlığı geliştirmenize yardımcı olacak 8 ipucu verilmiştir. Bu ipuçları sizin için çok zor olmayacak ve zamanla kilo vermenize yardımcı olacaktır.

1- Her lokmayı deneyin

Çiçekleri koklamak için zaman ayırıyor musun? Aynı şeyi yemek ve ara öğünlerinizde denemeye ne dersiniz? Bazen zaman ayırmanın ve çevrenizdeki dünyanın tadını çıkarmanın birçok faydası vardır. Bu tavsiye yemek için de geçerlidir. Her lokmaya odaklanmak ve yemeğin tadına bakmak daha az yemenizi sağlayacaktır. Bu şekilde daha az kalori alırsınız. Ne kadar çok çiğnerseniz, o kadar çok yemeği daha rahat bir hızda yerseniz, yemeğiniz o kadar rahat olur. Ayrıca ne zaman duracağını da biliyorsun. Bu sayede mide veya bağırsak sorunları en aza indirilir. Bu biraz pratik gerektirir. Zor ve stresli hayatlarımız bazen bizi şaşırtabilir. Bu alışkanlığı kazanmak için bilinçli bir çabaya ihtiyacımız var. Bunun için süreyi hesaplayabilirsiniz. Şu anda ne kadar hızlı yemek yediğinizi ölçün. Bazen sadece 5 dakika olduğunu göreceksiniz. Ardından bu süreyi en az 20 dakikaya çıkarmayı deneyin.

2- Daha küçük tabaklar, kaseler kullanın

Araştırmalar, daha büyük tabaklar kullanmanın daha fazla yemek yediğini gösteriyor çünkü kaçınılmaz olarak daha büyük tabakları doldurmak isteyeceksiniz.

3- Yiyecekleri porsiyonlar halinde hazırlayın

Ne sıklıkla atıştırırsın? Ölçmezseniz, ne kadar yediğinizi nasıl bileceksiniz? O yüzden tabağınıza koymadan hiçbir şey yemeyin. Doğrudan bir kutudan veya çantadan yemeye başladığınızda, aşırıya kaçmanız daha olasıdır.

4- Bir yemek günlüğü tutun

Bir yemek günlüğü tutmak, kilo vermenin en iyi yolu olabilir. Yazdıkça, yemek seçimleriniz konusunda daha bilinçli olacaksınız. Ne yiyip ne yemeyeceğiniz konusunda daha sağlıklı kararlar vereceksiniz. Henüz bir yemek günlüğü tutmaya başlamadıysanız, şimdi tam zamanı. Gün boyunca yediklerinize dikkat edin. Ayrıca yiyeceğin kalori içeriğini de yazmaya çalışın. İçiniz rahat olsun, küçük bir liste bile uzun bir yol kat edecektir.

5- Proteini ihmal etmeyin

Araştırmalar, proteinin gıda alımını ve iştahı düzenlemede önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Protein tokluk hissini arttırır çünkü sindirimi daha uzun sürer. Yemeğinizde proteini keserseniz, açlık alarmı daha hızlı çalar. Daha fazla yeme ihtiyacı hissediyorsunuz. Fasulye, yumurta, beyaz et ve süt ürünlerini düzenli olarak yemeye çalışın.

6- Kahvaltı

Annen kahvaltının en önemli besin olduğunu söylerken haklıydı. Araştırmalar, kahvaltı yapanların gün boyunca daha az kilo aldığını ve daha az kalori tükettiğini gösteriyor. Bunun nedeni, kahvaltının gün boyunca daha tok hissetmenizi sağlamasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir