Çocuklarda Mahremiyet Eğitimi

Gizlilik kelimesi çoğunlukla yetişkinler hakkında algılanmasına rağmen, aslında çocukluktan bebeklik dönemine kadar düşünülmesi gereken bir konudur. Çocuklara öğrettiğimiz değerler arasında, bedenlerinin özel olduğu ve hiç kimsenin onun dışına dokunamayacağı konular da olmalıdır.çocuklarda mahremiyet, çocuklara mahremiyet eğitimi verme

Bu konularda ebeveynler önce çocuklarını bilgilendirmelidir. Her halükarda, bu öğrenme süreci, kreş başladığında öğrenme ve okula gittiklerini söyleme gibi düşüncelerle ertelenmemelidir. Bu bilgileri çocuklara verirken, çocuğun yaşı ve gelişimsel özellikleri dikkate alınmalıdır. Örneğin, 3-6 ve 6-12 yaşlarında verilen bilgilerin içeriği farklı olmalıdır. Çocuğa yaşı veya gelişim döneminin özelliği hakkında daha fazla bilgi vermek çocuğu daha iyi korumaz. Aksine, çocuk gittikçe daha ayrıntılı bilgiye sahip olmaktan endişe duyabilir.

Peki çocuklarımıza bedenleri ve gizlilikleri hakkında bilgi verirken nelere dikkat etmeliyiz. Çocuğunuza vücudunun özel olduğunu ve istemediği sürece kimsenin ona yaklaşamayacağını söyleyin. Vücudunda özel alanları olduğunu açıklayın. Özel alanların iç çamaşırlarımızın kapsadığı alanlar olduğunu varsayalım. Denizde mayo ve bikini giymemizin nedeni budur. Kızları deniz kenarında giyerken, sadece bikini tabanını değil üstünü de giyin, böylece ona söylediğiniz “Özel Bölge” kuralını korudunuz.

Çocuğunuzla konuşurken “Utanç, Günah” yerine “Özel” kavramını kullandığınızdan emin olun. Çocuğunuzla yaptığınız konuşmaların sadece kızarmakla kalmayıp aynı zamanda bilgilendirici olduğunu da azarlayın. Amacınız bunun için endişelenmek ve gergin kalmak değil, onu bilgilendirmektir. Anne ve baba olsanız bile, çocuklarınızı dudaklarından öpmeyin. Çocuğunuz için bu dünyadaki en güvenilir kişisiniz. Eğer onu dudaktan öperseniz, diğerleri onu dudaktan öpmek istediğinde, dudakta öpmenin kötü bir şey olmadığını düşünerek kendini koruma ihtiyacı hissetmeyebilir.

Anne ve baba olsanız bile, çocuğunuzu öpmeye zorlamayın. “Seni öpebilir miyim?” Eğer izin vermezse, “Pekala, yakında seni öpeceğim” diyerek erteleyin.

Evinize gelen konuğu öpmediği için çocuğunuza kızmayın.

Çocuğunuzun az tanıdığınız veya güvenmediğiniz kişilerin kucağına oturmasına izin vermeyin.

Çocuğunuzu başkalarını öpmeye, kucağına oturmaya, verdiği yemeği yemeye zorlamayın, çünkü başkalarına utanç vericidir.

Yaştan bağımsız olarak, cinsiyete bakılmaksızın, çocuğunuzu yıkarken, üzerinde bir elbise olduğundan emin olun.

Giysilerinizi değiştirirken, çocuğunuzun önünde giyinmeyin ve soymayın.

Çocuğunuz kendi kendine bakım geliştirdikten sonra, giyinirken odasında yalnız bırakın.

Çocuğunuz oyun oynarken, giyiniyor veya tuvalet ihtiyaçlarını karşılamak için banyoya giderken, kapıyı çalmadan içeri girmeyin.

Çocuğunuzu tanımadığınız ve güvendiğiniz insanlarla tuvalete göndermeyin

Çocuğunuzla açık iletişim içinde olmaya çalışın. Onu dinle.

Çocuğunuz size başka bir yetişkinin ona kötü dokunduğunu söylerse, “Ne kadar utanç verici, bir daha söyleme, böyle şeyler yapmayacak” diyerek çocuğunuzu susturmayın.

Çocuğunuzun bir yaşın üzerindeki televizyon programlarını, dizileri ve videoları izlemesine izin vermeyin.

Çocuğunuz size cinsellik, kadın-erkek ilişkisi, doğum hakkında sorular sorarsa, “Onlara bir daha sorma, tekrar utanç” demeyin. Vermediğiniz bilgileri başka yerlerden veya insanlardan almaya çalışan çocuğunuz yanlış bilgi alabilir ve yanlış kişilerle ilgilenebilir.

Çocuğunuza bakmasını söylediğiniz her şeyde ebeveyn olarak dikkatli olun. Unutmayın, çocuklar işiterek değil görerek öğrenirler. Onu uyardığınız konular konusunda dikkatli değilseniz, çocuğunuz söylediklerinizi değil, ne yaptığınızı yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir