Cilt Hastalıkları ve Tedavi Önerileri

Cildimiz vücudumuzun tümünü kapsar ve güzellik konusunda da en önemli organımızdır. Bağışıklık sağlama, vücut ısısının düzenlenmesi ve dış uyarıların algılanmasında etkili olan cildimiz için gereken ilgiyi çoğu zaman gösteremeyebiliyoruz. Yani hayatın getirdiği devamlı çalışma temposu ve zaman kısıtlaması kişisel bakımı aksatan ve hatta akla bile bazen getirmeyen etkenlerden olabilmektedir.cilt hastalıkları, cilt hastalığı tedavisi, cilt hastalıkları nasıl tedavi edilirDeterjanlar, kimyasal şampuanlar, cilt hastalıklarının oluşmasına yol açarken stres, beslendiğimiz gıdalar ve hastalıkların bazıları da buna dahil edilebilir. Vücutta bu nedenle egzama, sedef, akne, deri tahrişi, cüzam, isilik, deri tahrişi, döküntü gibi birçok cilt hastalıkları meydana gelmektedir. Cildimiz oldukça önemli ve hassas yapıya sahiptir ve tıpta cildimiz için ayrı bir uzmanlık alanı bulunur. Cildinizde eğer saydığımız cilt hastalıkları ve bunun dışında gözlemlediğiniz rahatsızlıklar varsa öncelikle bir cilt uzmanına görünüp, teşhis koydurmanız son derece önemlidir. Doktorunuzun, teşhis sonundaki verdiği ilaçların yanı sıra bitkisel tedavi yollarına da başvurabilmeniz önemlidir.

Cilt hastalıkları ve bitkisel çözümler

Aslında cildiniz, vücudumuzun sağlık mı sağlıksız mı olduğunu dışa vurur. Bunu bazı cilt hastalıları ile belli eder. Sizlere birçok nedenden dolayı meydana gelebilecek cilt hastalıkları için bitkisel tedavi yöntemlerinden söz edeceğiz.

Aknelerden nasıl kurtulunur?

İlk olarak akneden cilt hastalıkları için tedavi yöntemini anlatmaya başlayabiliriz. Akne hepimizin bildiği gibi ergenlik döneminin başlaması ile ciltte görülen ve ortaya her yaşta çıkabilen bir hastalıktır. Kişide bir tane çıkması bile huzursuzluk yaratan akneler için ilk tedavi yöntemi olarak ıhlamurdan başlayalım. Cilt hastalıklarından olan akneyi tedavi etmek için kullanacağınız 2 çorba kaşığı ıhlamuru 2 su bardağı su ile karıştırıp, kaynatın. Tülbentten, oluşan karışımı geçirerek süzün ve geriye kalan su ılıdıktan sonra pamukla ıslatıp yüzünüze sürün. Islak bir şekilde 10 dk beledikten sonra yıkayabilirsiniz.

Cilt hastalıkları kategorisinde akne en çok gözlemlenen sorunlardan biridir. Akneler için ıhlamurlardan faydalanabileceğiniz gibi elma sirkesi kürünü de kullanabilirsiniz. Kaliteli bir elma sirkesinden yarım bardak alın ve yarım bardak su ile karıştırın. Pamuk yardımı ile elde ettiğiniz karışımı cilt hastalıkları oluşan bölgelere uygulayın. Ilık su ile bir süre bekledikten sonra yıkayıp, temizleyebilirsiniz. Düzenli bir şekilde bu cilt bakımı uygulamasını yaptığınızda cildinizdeki lekelerin ve sivilcelerin geçtiğini göreceksiniz.

Egzama için bitkisel öneri

Egzama da akne dışında görülen cilt hastalıklarından biridir. Kadınlarda genellikle sıkça görülen egzama elde ve yüzde olmak üzere ikiye ayrılır. Tedavi yöntemleri de haliyle bu şekilde sınıflandırılmaktadır. Ellerinizde oluşan egzama kuruluğa, kızarıklığa ve pullar halinde derinin dökülmesine neden olabilmektedir. Bazen tedavi süreci zorlu olan egzama gün içerisinde genellikle sıkça ıslak kalan ellerde meydana gelmektedir.

Sıkça gözlenen cilt hastalıkları kategorisinde egzama olsa da sizler için doğal tedavi yönteminden bahsedeceğiz. Egzamanın panzehiri olarak bilinen dut, tedavinin başkahramanıdır. 3 su bardağı suyu kaynattıktan sonra bir avuç dolusu kadar kuru beyaz dutu içerisine atın. Altını, kaynamaya başlayınca kısın ve 5-6 dk daha kısık ateşte kaynatın. Ellerinizi kaynadıktan sonra içine sokabilecek kadar ılıdıktan sonra suyun içine sokun ve 9-10 dk kadar bekleyin. Ellerinizi kısa bir süre sonra çıkardıktan sonra da 1 saat daha yıkamadan bekleyin ve ılık suyla 1 saat sonra yıkayın. Bu cilt hastalıkları için oldukça etkili olan egzama kürünü haftada 3-4 defa yaptığınızda değişimi göreceksiniz. Bu tedavi yöntemini el egzaması için anlatsak da vücudunuzun her bölgesinde tedavi yöntemi olarak kullanabilirsiniz.

Sıkça yüzünüzde oluşan cilt hastalıkları için yukarıda verdiğiniz kürün aynısını uygulayabilirsiniz. Bitkisel bakım kremlerini ve doktorunuzun verdiği ilaçları da bunun dışında kullanmanız mümkündür. Hatta ileri derecede bir hastalık varsa doktorunuza her şeyden önce danışmanız son derece önemlidir.

Sunacağımız bitkisel tedavi yöntemi için yarım tatlı kaşığı neem yaprağı ile yarım yemek kaşığı zerdeçal tozunu karıştırarak sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz. Yüzünüzü cilt hastalıkları nedeni ile pürüzsüz ve yumuşak bir hale getirmek için su ile ezilmiş badem yapraklarını karıştırıp, egzamalı bölgenize uygulayabilirsiniz.

Sedef hastalığına doğal tedavi kürü

Dirsek, bel, diz ve saçlı bölgelerde cilt hastalıkları için de gözlemlenen diğer bir hastalık sedeftir. Stres ve genetik özellikler nedeniyle genellikle ortaya çıkan sedef hastalığı için iğne, hap tedavileri ya da ışık tedavisi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Ancak bu tedavi yöntemlerini doktorunuzla görüşerek uygulayabilirsiniz. Biz de size rahatlıkla evinizde uygulayabileceğiniz ve sedef için tedavi edici özelliği bulunan bazı bitkilerden söz edeceğiz. Aslında egzama, saç dökülmesi, sedef, kurdeşen, vitiligo gibi bir çok hastalıklar için sedef için vereceğimiz bitkisel kür etkili olmaktadır.

Kür için gereken malzemeler; 250 gr kırmızı pancar olacaktır. kabuklarını soymadan kırmızı pancarı sirkeli suya koyarak 1 gece bekletin. 1 gece sirkeli suda bekleyen kırmızı pancarı kaynar suyun içine sabah atın ve 3 dk boyunca kaynatın. Demlenmesi için bir süre bekleyin. Süzüp sonrasında cam kavanoz içerisine koyun. 3 hafta süresince elde ettiğiniz kürü 3 kez olmak üzere aç karnına için. 10. günden itibaren yaklaşık olarak meydana gelen değişikliği göreceksiniz.

Cilt hastalıklarının önüne nasıl geçilir?

Birçok tedavi yöntemini cilt hastalıkları için anlatsak da yapmanız gereken öncelikle bu hastalıkların oluşma nedenini araştırıp ortadan onu kaldırmak olmalıdır. Mesela kimyasal temizlik maddeleri ile sürekli olarak uğraşan bayanlar birçok cilt hastalıklarını kendilerinde gözlemleyebilir.

Aynı biçimde yağlı besinler tüketen ve sağlıksız beslenen bir ergen yüzünde birçok sivilce görülebilir. Bu etkenlerden dolayı oluşan hastalıklar için tedavi yöntemi uygulasanız da ortadan tekrar oluşma riski kalkmayacaktır. Sağlıklı cilt için bu nedenle sağlıklı beslenin, stresten uzak durun ve temizliğe önem verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir