BOTOKSUN KULLANIM ALANLARI

Migren: Botoks enjeksiyonu ve diğer tedavi yöntemlerinin etkili olmadığı, hasta tarafından kaldırılamadığı ve ya yan etkisinin çok fazla olduğu durumlarda migrenin alternatif tedavisi olarak uygulanmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kronik migrenden mustarip yetişkinlerin baş ağrısını gidermedeki etkinliği belirlenmiştir. Fakat botoks enjeksiyonu etkili ve oldukça güvenli bir önleyici tedavi yöntemi olmasına rağmen migren sorununu kökünden çözmemektedir. Ağrıyı azaltarak yaşam kalitesini arttırıyor.botoksun kullanıldığı yerler, botoksun faydaları, botoks uygulamasının yararları

Aşırı Terleme: Botulinum toksin aşırı terleme ve ya hiperhidrozis tedavisinde de kullanılır. Uygulandığı bölgelerde beynin ter bezlerine gönderdiği sinyalleri engellemesi sayesinde terlemeyi önemli ölçüde azaltmaktadır. Kol altı, eller, ayaklar ile yüzde kullanılıyor.

İdrar Kaçırma: Hiperaktif mesane başta kadınlar olmak üzere 40 yaş üstü insanların %20’sini etkileyen bir problemdir. Bir çeşit üriner hastalık olan bu durumun semptomları çok fazla idrara çıkma ve geceleri idrara çıkmak için uykunun çok sık bölünmesi idrar kaçırmayı kapsamaktadır.

MS ile Kas Spazmı: Botulinum toksin çoklu skleroz (MS), distoni, spastisite ve diğer nörolojik problemlerin sebep olduğu istem dışı kasılmaları azaltmaya yardımcı oluyor. Kas içine enjekte edildiğinde o kas veya kas gruplarının sinirlerini geçici olarak devre dışı bırakıp istemsiz hareketleri ve aşırı kasılmayı ortadan kaldırmaktadır. Fakat etkisi 3-4 ay kadar sürer ve tekrarlanması gerekiyor.

Yüz Felci (Bell Paralizi): Bell paralizi yaşayan insanların yüzlerinin bir kısmı sinirsel problemlerden dolayı gevşeyerek sarkmaktadır. Kalıcı olmayan, en fazla birkaç ay süren bu rahatsızlık botoks enjeksiyonu sayesinde çok daha hızlı bir şekilde tedavi edilebiliyor. Uzun süreli yüz felçlerinde ise çok kasılmış kasları rahatlatarak istemsiz kas hareketlerini ve seğirmeyi azaltıyor.

Şaşılık: Botoks enjeksiyonu, şaşılık belirli bir sebep olmadan hızlı bir şekilde gelişmişse göz kaslarına enjekte edilerek bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Enjekte edilen kas bir süre zayıflar ve bu sayede gözlerin tekrar aynı hizaya gelmesine olanak tanıyor.

Göz Seğirmesi: Çoğunlukla üst göz kapağında oluşan seğirme, kontrol edilemeyen ve sık gerçekleşen göz kırpma ve kas kasılması şeklinde kendini göstermektedir. Bir çeşit göz seğirmesi olan benign esansiyel blefarospazm ile hemifasiyal spazm tedavisinde botulinum toksinin etkili olduğu ispatlanmıştır. Tedavi, kasılmaları birkaç ay boyunca rahatlama sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir