Bonding Diş

Bonding Diş
Bu makalemizde her şeyi ile Bonding diş tedavisini ele alacağız. Bonding diş nedir, tedavisi nasıl yapılır, kimler de ve ne gibi hastalıklarda uygulanır, fiyatları nelerdir hepsini tek tek inceleyelim.

Bonding nedir : Dişlerin ya da dişin rengini değiştirmek, boyutunu büyültmek yada küçültmek ve dişte ki her hangi bir sorunu gidermek için dişe yapılan ilavelerdir. Bonding diş tedavisinde beyaz dolgu malzemesi, dişin üzerine tutturularak eksiklik yada boşluklar kapatılır.

Günümüzde en çok kullanılan koruyucu diş hekimliği olan bonding diş tedavisinde çoğunlukla en az diş kaybı ile işlem tamamlanır.

Bonding sisteminde hiç bir şekilde ağrı ve sızı olmayacağı gibi çoğu durumlarda lokal anestezi (uyuşturma) işlemi bile yapılmamaktadır. Aynı zamanda oldukça doğal görünen bu yöntem, uygulanan dişin tam uyum sağlamasına olanak tanır. İşlem yapılan diş en fazla kendi dişlerimiz kadar renk değişimine uğrar. Bu günlük hayatta kullandığımız sigara,çay ve kahve oranına da doğrudan bağlantılıdır. Bu gibi durumlarda ise diş temizletme yöntemi ile dişlerimiz de meydana gelen renk değişiminden kurtulmamız mümkündür

Bonding sisteminin ömrü : Bilinmesi gereken bir gerçek var ki bonding uygulamasında dişlerin ömrü beş ve on yıl arasında farklılık göstermektedir. Ömür boyu kalıcı olan bir yöntem dersek gerçeği yansıtmamış oluruz. Bonding diş tedavisi uygulanmış olan bir dişe tekrar aynı tedavi uygulanabilmektedir.

Tedavi süresi ise genel olarak bi seans olmakta ve on beş dakika ile bir saat arasında değişiklik göstermektedir. Bu işlemin tedavi süresi dişin yapısına ve diş etinin sağlık durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Her yaş grubundan insana uygulanabilen bonding tedavi işlemi ile ister ergenlik döneminde ki çocuklarımız isterse yaşlı kesimden insanlarımız gülüşlerinin tadını çıkarabilirler.

Özetleyecek olursak, bonding işlemi kırılan dişlerin tamamlanmasında, ayrık olan dişlerin arasında ki boşluğun kapatılmasında kullanılan bir tedavi türüdür. Bu tedavi işleminde hiç bir ağrı ve sızı hissedilmemektedir. Uygulama yapılan diş gayet doğal gözükmekte ve her yaş gurubu için bu uygulama yapılabilmektedir. Dişte meydana gelecek renk değişimi silinebilmekte, bonding uygulanmış bir dişe tekrar bonding uygulanabilmektedir.

Bonding diş tedavi fiyatları : Fiyatlar yapılacak işleme göre değişiklik göstermekle beraber, tedavi yapılacak diş adedi ve bonding tedavisinde kullanılan malzemenin türüne göre de değişiklik göstermektedir. Fiyat belirlemek için istediğiniz işlemin ne olduğunu, kaç adet bonding uygulanacak diş olduğunu bilmemiz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir