Araçlara Neden Kasko Yapılmalıdır?

Nasıl ki insanlar kendileri için sağlık sigortası yaptırıyorsa araçları için de kasko yaptırmalıdır. Kasko bir yere kadar lüks bir sigorta olsa da aslında son derece gerekli ve önemli bir şeydir. Çünkü aracın doğal afet sonucunda hasar alması, trafik kazası sonucunda hasar oluşması, hırsızlık vb. gibi durumlarda aracı koruyan şey kaskodur. Trafik sigortası sadece trafik kazalarında kazaya karışan araçların birbirlerinin masraflarını ödemesini sağlarken, kasko aracın kendisini korumaktadır. Örneğin; bir trafik kazası geçirdiğinizi ve suçlu tarafın siz olduğunuzu varsayalım. Böyle bir durumda sizin trafik sigortanız karşı taraftaki aracın onarım masraflarını ödeyecektir. Ancak karşı tarafın sigortası sizin onarım ücretinizi hiçbir şekilde ödemeyecektir. Böyle bir durumda kaskonuz varsa aracınızın onarımını kaskonuz üstlenecek ve cebinizden para çıkmayacaktır.Kasko değeri nedir, kasko ücreti ne kadar, neden araçlara kasko yapılırKasko hem aracı hem de cebi korur

Kaskonuz yoksa ve karıştığınız trafik kazasında hatalı taraf sizseniz aracınızın onarımı için elinizi cebinize atmanız gerekir. Düşük model bir aracınız varsa pek yüksek meblağlar ödemezsiniz. Lakin aracınız üst sınıf bir araçsa ve yeni model ise cebinizden çıkacak onarım bedeli bir hayli fazla olacaktır. İşte böyle durumlarda aracınızın kaskosu var ise elinizi cebinize götürmenize gerek kalmayacaktır. Çünkü kaskonuz sizin yerinize onarım masraflarını karşılayacaktır.

Kasko ücreti ne kadardır ve neye göre belirlenir?

Her aracın kasko ücreti farklıdır. Bunun en temel nedeni her aracın aynı değere sahip olmamasıdır. Örneğin; 2016 model bir suv aracın kasko bedeli ile 2012 model binek aracın kasko bedeli aynı değildir. Model yılı ve aracın bulunduğu sınıf ile piyasa fiyatları bir aracın kasko bedeli denen koruma kapsamına alınacak ücretin üst sınırını belirtir. Bir aracın kasko bedelinin 30 bin lira olduğunu varsayalım. Bu durumda bu araca kasko yapılacaksa kaskonun niteliklerine bağlı olmak ile birlikte kasko ücreti yıllık 1500-3000 lira arası bir bedel çıkabilir. İlk bakışta yüksek gibi görünse de bir kaza anında sadece kaputun değiştirilmesi dahi en az 1000 lira tutmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir