Amerikan Mutfak Modelleri

Özellikle küçük evlerde 1+1 lerde kullanılan Amerikan mutfak modellerinde en büyük özellik salonla birleşmesidir. Bir anlamda amerikan mutfak modelinde duvarlar aradan kalkıyor. Son yıllarda amerikan mutfaklarına ilgi çok arttı. Peki neden? Bunun nedeni ataerkil aile yaşamından “çekirdek aile” yaşamına geçmemiz olarak adlandırılabilir. Ekonomik koşullar, ailelerin küçülmesi insanları daha küçük mekanlarda yaşamaya itiyor. Eskiden olduğu gibi 3-4 odalı evlerden 1+1 evlere Ya da 2+1 geçiş yaptık. Mekanlar küçüldükce kullanılan mekanlardan maksimum verim alma fikirleride devreye giriyor. İşte tamda burada devreye amerikan mutfağı giriyor. Dar alanda fazla işlev..!amerikan mutfak tasarımları, amerikan mutfaklar, amerikan mutfak tasarımları nasıl

Amerikan Mutfakların Artıları Nedir?

Yukarıda da anlattığımız üzere kesinlikle bir yerden kazanma olayımız vardır. Salon ile mutfak arasında bir duvar olmadığından dolayı, mutfakta yemek yemek için koyamadığınız yemek masası salona taşıyor böylelikle ihtiyaç halinde yemek yeniyor ihtiyaç haline misafirlerinizi ağırlayabiliyorsunuz. Yemek yapan eşiniz veya arkadaşınız ile iletişiminiz kopmamış oluyor muhabbetinize yemekten dolayı ara vermemiş oluyorsunuz. Ve herşeyden önce farklı olmak güzel bir duygu olduğu için, evlerinizde amerikan mutfak tasarımlarını kullanabilirsiniz.

Amerikan tarzı mutfaklar; Türkiye’de yavaş yavaş kullanılmaya ve alışılmaya başlanan, öyle sanıldığı kadar pahalı olmayan bir mutfaktır. Özellikle yer sorunu yaşayanlar için mükemmel tercih olabilmektedir. Amerikan mutfak yaptırmayı düşünenler veya mutfağınızı buna benzetmeyi düşünüyorsanız tavsiye niteliğinde bir kaç resim paylaşıyoruz.

Amerikan Mutfak Yaptırmanın İncelikleri Nedir

Eğer mutfağınızı bu tarz mutfakla değiştirmek veya yaptırmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken belli başlı püf noktalar bulunmaktadır. Bu noktaları es geçerseniz, ilerleyen zamanlar sıkıntı çekebilir, mutfağı bu şekilde yaptırdığınızdan dolayı pişmanlık duyabilirsiniz.

1- Hijyen olarak en çok dikkat edilmesi gereken yer olduğundan dolayı, mutfağa yakın banyo ve tuvalet olmaması gerekir. Eğer yakınlarda var ise mutlaka ara bölmeler veya sürgüler ile engellenmelidir.

2-Amerikan mutfağı 3 ana bölümden oluşur. Hazırlık, pişirme ve yıkama. Pencere ve su tesisatına göre bu bölgelerin yeri değişebilir. Bu sebeple tasarımını yaparken bu niteliklere göre ana bölmelerini belirleyerek tasarım yapmalısınız. Elektronik aletlerin olduğu kısım, yıkama bölümünden mümkün olduğunca uzakta olmalıdır.

3-Tezgah size rahat çalışma imkanı sağlamalı, buzdolabından fazla uzak olmamalı, dolaptan aldığınız eşyaları kolayca tezgaha rahatça koyabilecek mesafede olmalıdır.

4-Yemek kokularının dışarı atılması oldukça önem arz etmektedir. Çünkü mutfağın doğrudan salon içerisinde olması kokunun içeri gitmesine ve içeridekilerin rahatsız olmalarına yol açacaktır. Aspiratör geniş kapasiteli ve motor gücü yüksek olmalıdır. Böylelikle yemek yaparken pencerelerin hepsini açmanıza gerek kalmayacak.

5-Tezgah seçimine gelirsek; her ne kadar amerikan mutfak tasarımlarında ahşap tezgahlar göze hoş gelse de, dayanıklılık açısından mermer veya taş tezgahları da kullanabilirsiniz. Ama en güzeli leke tutmayan ve kolay temizlenebilen tezgahlardır.

6-Mutfağın kolay temizlenebilir olması için tezgah altı mobilyaların ve yüklük gibi ürünlerin yerden yüksek olması gerekir. Böylelikle altını sulu temizleme işlemini bile rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için yüksek mobilya ayaklarını kullanabilirsiniz. 8-10 cm yeterli bir yükseklik olacaktır. Evet sevgili hanımlar bu yazımızda sizlere kısa, net ve anlaşılır biçimde amerikan mutfak modellerini anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuşuzdur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir