Yapay Zeka İle Hayatımız Nasıl Değişebilir?

Teknoloji her geçen gün biraz daha ileriye gitmeye devam ediyor. Son yılların en gözde teknoloji ilerlemesi konu ise yapay zeka. Birçok farklı bilim kurgu filmine konu olmuş olan yapay zeka insan hayatını nasıl etkileyecek, ne gibi faydaları olacak bayağı bir tartışma konusudur. Ancak şunu söyleyebiliriz ki yapay zeka bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi insan hayatını tehdit edecek boyutlara ulaşmayacaktır. Teknolojinin gelişimi elbette insanların hayatını kolaylaştırdığı gibi zorlaştırmıştır da bu şüphesiz bir gerçektir. Lakin yapay zeka korkulacak değil sevinilecek bir teknoloji olacaktır.Yapay zekanın kullanım alanı, yapay zeka nerelerde kullanılabilir, yapay zekanın tehlikeleri nelerdir

Yapay zeka nerelerde kullanılabilir?

Yapay zeka başta üretim sistemleri olmak üzere otomotiv, havacılık, askeri vb. gibi birçok alanda kullanılabilir. İnsanların yaparken hastalandığı ya da askerlerin girdiklerinde canlarından oldukları terörist hücrelerindeki can kayıplarını en aza indirmek üzere yapay zekaya sahip robotlar üretilebilir. Üretim sistemleri, askeri vb. gibi zorlu alanlarda çalışacak teknolojik köleler olarak yapay zekalar kullanılabilir.

Yapay zekanın faydaları neler olabilir?

Yapay zekanın kullanım alanı olarak askeri, üretim sistemleri vb. olabilir demiştik. Ancak yapay zeka gerçekten güzel bir şekilde işlenebilirse insanların günlük hayatında da yer edebilir. Bir insan gibi düşünebilen, insan gibi algılayabilen robotlar üretilebildiğini ele alalım. Kendilerine bakamayın yaşlıların gündelik işlerini halletmelerinde, onlara can dostu olmalarında yapay zekaya sahip robotları kullanabiliriz. Hatta kim bilir belki de yapay zekaya sahip robotlara çocuklarımızı emanet edip bakıcı olarak dahi kullanabiliriz.

Yapay zekanın tehlikesi var mı?

Biraz bilim kurgu filmlerini aklımıza getirecek olursak yapay zekaya sahip robotların hacklenip insanlara düşman edilebileceği düşünülebilir. Bunun olması hem mümkün hem de mümkün değildir. Eğer yapay zekaya sahip robotlar üretirsek ve kablosuz olarak iletişim ağına katılmalarını kısıtlarsak hacklenme sorunu ortadan kalkmış olur. Elle müdahale sonucu ya da bazı yazılımsal sorunlar meydana gelerek yapay zekada meydana gelebilecek bir takım tehlikeler elbette vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir