Tırnaklarınız Ne Anlatıyor?

Tırnaklarda meydana gelen renk değişiklikleri, şekil bozuklukları, kırılmalar aslında pek çok şeyin habercisi olabilir. Sağlıklı bir tırnak yapısı nasıl olmalıdır? Tırnak geneli pembe renkte ve diplere doğru beyazımsı pembe renkte olan tırnaklar sağlıklıdır. Tırnak sağlığı için ise doğru bir şekilde beslenmeye dikkat edilmeli ve tırnak bakımı ihmal edilmemelidir. Tırnak sağlığı ile birlikte vücut sağlığınız konusunda da uyarıcı olabilecek bu değişiklikler ne ifade ediyor, gelin birlikte bakalım.

Solgun Tırnaklar: Eğer tırnaklarınızın rengi solgun ya da farklı bir renkteyse size sağlığınızla ilgili bir uyarıda bulunuyor demektedir. Tırnaklardaki yeşil renk bakteriyel enfeksiyonların bir göstergesidir. Kırmızı çizgiler ise kalp sorunlarını ifade etmektedir. Mavimsi tırnak kanda düşük oksijen seviyesi olduğunu, beyaz renkler karaciğer rahatsızlığını, koyu renk çizgiler de kalp hastalıkları ve yaşlanma ile ilgili işaretlerdir.yumru tırnak, dalgalı tırnak, kırılan tırnaklar

Çatlak Tırnaklar: Çatlayan tırnaklar genellikle katmanlar halinde dökülmektedir. Tırnaklarınızda sık sık çatlama sorunu varsa C vitamini ve folik asit eksikliği olabilir. Aynı zamanda bu durum kronik yanlış beslenme konusunda bir haberci de olabilir.

Kalın Tırnaklar: Normalden daha kalın olan tırnaklar doğal olarak nitelendirilmemektedir. Çok kalın tırnaklar mantar enfeksiyonu, akciğer rahatsızlıkları, tiroid ve dolaşım sistemi hastalıkları konusunda sizi uyarıyor olabilir.

Kaşık Tırnaklar: Bu durum dahili rahatsızlıklarla birlikte iç bükey olarak kıvrılmakta ve kaşığa benzeyen bir şekil almaktadır. Kaşık tırnaklar genelde demir eksikliği, kalp rahatsızlığı, hemokromatosiz ve hipotiroidin belirtisi olduğu söylenebilir.

Çöküntülü Tırnaklar: Tırnaklarda görülen noktasal delikler ya da minik çöküntüler tırnak bakımınızı yapmadığınızın göstergesi sayılabilir. Ancak çinko eksikliği, Alopecia areata adı verilen ve saç dökülmesine sebep olan bir otoimmün rahatsızlığının da belirtisi olabilmektedir.

Yumru Tırnaklar: Tırnakların etrafındaki deride şişme görülüyorsa akciğer rahatsızlığı, karaciğer rahatsızlıkları ya da enflamatuar bağırsak hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir.

Kuru ve Kırılan Tırnaklar: Tırnaklarda görülen sık sık kırılma durumunda hormon seviyelerinin kontrol ettirilmesinde fayda vardır. Bu durum mantar hastalığı ya da troid için bir belirti olabilmektedir.

Dalgalı Tırnaklar: Bilindiği gibi tırnaklar yapıları gereği oldukça pürüzsüz yüzeylerdir. Eğer tırnakların üzerinde belirgin dalgalanmalar meydana gelmişse arterit, lupus hastalığı ya da demir eksikliğinin habercisi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir