Sporcuların Ara Öğünleri Nasıl Olmalı?

Dengeli beslenme herkes için önemliyken, spor yapanlar için daha da önemlidir. Vücudumuzun egzersiz sırasında kaybettiği enerji ve sıvı miktarı gibi ihtiyaçlarını ancak dengeli ve sağlıklı bir diyetle karşılayabiliriz. Vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için başta protein olmak üzere birçok besin değerini alarak vücudumuzun sağlıklı ve sistemli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmalıyız. Onların karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve su gibi ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılamak için beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Beslenme kadar içme suyuna da dikkat etmeliyiz. Yetersiz sıvı tüketimi; Bu, atletik performansınızı azaltacaktır. Bu nedenle yeterli su içmek, sağlıklı beslenmek ve kaliteli uyku hem sağlığımız hem de atletik performansımızı geliştirmek için çok önemlidir.sporcu ara öğünleri, sporcu öğünleri nasıl, sporcuların besinleri ve öğünleriSporcular için atıştırmalık ipuçları

Ceviz: Doymamış yağ asitleri ve omega-3 içeriği çok yüksek olan cevizleri ara öğünlerde yemek kaslarınızın beslenmesine ve hacim kazanmasına yardımcı olur. Dha, folat ve magnezyum içeriğinden dolayı sporcular için atıştırmalık olarak önerilen sağlıklı bir besindir.

Fındık: B1-2-3-5-6-9 vitaminlerinin yanı sıra E vitamini de içeren fındık aynı zamanda güçlü antioksidanlardır. Beta-karoten kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, selenyum ve çinko gibi bileşenler içerdiğinden sağlığımız için çok önemlidir.

Badem: Doymamış yağ içeren bademler; Lif, fosfor, kalsiyum, magnezyum gibi yağları parçalayabilen maddeler içerdiğinden spor yaparken daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.

Greyfurt, Portakal: Kanseri önleme, kolesterolü düşürme gibi birçok işlevi olan portakal çeşitleri, egzersiz yapanlar için ideal besinlerdir. Bu meyveleri ara öğünlerinize dahil ederek vücudunuzun ihtiyacını sağlıklı bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Elma: Lifli yapısı nedeniyle midede uzun süre kalabilen bir meyve olan elma, sindirim sistemi için de etkili olduğu için vücudun rahatlamasına da yardımcı olur. Sporcuların performanslarını tüketmelerine ve geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Elma, damar sertliği ve dolaşım bozukluklarından muzdarip olanların yanı sıra kanser ve kalp krizi riski taşıyanlara tavsiye edilir.

Çilek: Çilek, kolesterol seviyelerini düşürmeye ve tıkanıklıkları önlemeye yardımcı olabilir. B, C ve K vitaminleri bakımından yüksektir. Bağışıklık güçlendirici özellikleri ile bilinen çilek, sindirim sistemini düzenlemeye ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olur. Bu, sağlıklı bir atıştırmalık olarak tüketilmesi gereken yiyeceklerden biridir.

Ananas: Hem spor yapanların hem de beslenmesine dikkat edenlerin düzenli olarak tüketmesi gereken ananas, içerdiği değerlerle oldukça etkili bir meyvedir. Bağışıklığı güçlendiren ananas ayrıca vücut yağının birikmesini de önler. Stresin etkisi hafife alınamayacak kadar büyüktür.

Süt ve süt ürünleri: Süt ve süt ürünlerinde bulunan probiyotik yapı nedeniyle spor yapanlar için idealdir. Çok miktarda tüketildiğinde kilo alımına neden olan süt ürünlerini tüketirken kontrol altına almak gerekir. Kemik yapısını da etkileyen süt ürünlerini tüketirken içine tarçın eklemek glisemik indeksi düşürmede etkili olacaktır.

Spor ve beslenme ilişkisi

Spor yaparken ortalama 15-30 dakikada bir su içmelisiniz,

Spor nedeniyle glikojen depolarının tükenmesi nedeniyle kaliteli karbonhidrat tüketmeye çalışmalı,

Egzersiz ve egzersiz öncesi yüksek şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bu, egzersiz sırasında kan şekeri seviyelerinde düşüşe neden olabilir.

Egzersiz öncesi sindirimi kolay besinler yemek şişkinlik ve gaz sorunları gibi sorunları önler.

Sindirimi zor proteinler ve yağlar içeren besinler egzersizden hemen önce tüketilmemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir