Sivilce Tedavisi Yöntemleri

Sivilce Tedavisi Yöntemleri

Sivilceler her yaştan insanda görülebilmekte ve bazı sıkıntılar yaşatmaktadır. Bazen hafif ağrılar ve büyük kızarıklıklar meydana gelmektedir. Akne veya sivilceler aslında kendiliğinden iyleşebilen bir cilt hastalığıdır. Ancak iltahablı ağrılı büyük akneler kendiliğinde iğleşme sürecinde deride izler bırakırlar. Bunlardan dolayı sivilce sorununda bir süreklilik varsa mutlaka tedavi görülmelidir. Aksi takdirde cilte kalıcı izler kalması kaçınılmazdır. Hafif ve orta düzeyli sivilce problemlerinde cilt yüzeyine uygulanacak ilaçlar Hidroxi asitler (glikolik,laktik,salisilik asitler), Benzoil peroksit, Tretionin(A-vitamini türevidir), Anti -enflamatuarlar kremler Antibiyotikli kremler sonuç vermektedir. Ancak tedavi süreci biraz uzun sürmektedir. Lakin yoğun sivilce problemlerinde maalesef cok etkili olmamaktadır. Mutlak suretle ağızdan alınacak ilaçlarla( Antibiyotikler, endokrin bozukluğun tedavisi, Retinoitler (Roaccuttane)A vitamin türevi ilaçlar)desteklenmelidir. Ayrıca her düzeydeki sivilce problemlerinde temizleyici bakım ürünleriyle desteklenmelidir.Bu anlatığımız bütün tedaviler etkili tedavilerdir ancak uzun süreçte yanıt alınmaktadır. Bu uzun süreçte yanıt alınmakla birlikte iz kalım riski bulunmaktadır.

İleri düzeyli problemlerde kulanılan antibiotikler, veya retinoid gurubu ilaçlar akneyi kontrol etmede gayet başarılıdır. Fakat uzun süreli ilaç kullanımda çoğunlukla bazı yan etkilerle karşılaşılır;deri kuruluğu, psikolojik sorunlar, mide rahatsılıklarıı, antibiyotiğe direnç,…. gibi.

Son yılarda yine oldukça fazla kulanulan diğer yöntemlerde Steroid Enjeksiyonu ve mezoterapi yöntemleridir. Hazırlanan akneye tedavisine yönelik mezoterapi karışımı özel iğnelerle cilde uygulanır. Sivilcelerin kurumasına ve tedavisine yardımcı olur..Lazerle Akne tedavisi veya yoğun atımlı ışık tedavileri özellikle ilaçla tedaviye cevap vermeyen veya yan etkilerinde dolayı ilaç kulanmak istemeyen hastalar için etkili alternatiflerdir.

Lazerle sivilce tedavisinde kulanılan bazı lazer sistemleri yağ bezlerini hasarlayarak daha az yağ üretmelerini sağlarken, bazıları akne gelişimine ve enflemasyona sebep olan bakterileri hedeflemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir