Saçlar İçin Doğal Bakım Maskeleri ve Doğal Yağlar

Parlak saçlar için maske: Kabuklarından cevizi ayırın ve bir kepçe ya da kaşığa koyarak ateşe tutun yağı çıkacak ve saçlarınıza bu yağı masaj yaparak uygulayın. Bir saat sonları saçlarınızı yıkayın saç dipleriniz sağlığına kavuşacak ve gözle görülür bir biçimde parlayacaktır.doğal saç bakımı, saç bakımı yapma, doğal saç bakımı yapma

Maske 2: Hindistan cevizi yağı, badem yağı bu uygulama için ideal olacaktır.

Maske 3: Zeytinyağı ve bir yumurta sarısını karıştırıp saç diplerinize masaj yapın, saçlarınıza da kalan kısmı yedirin, biraz bekledikten sonra yıkayın. Hem saçlarınız yumuşayacak hem de parlayacaktır.

Maske 4: Saçlarımız için de tadına doyamadığımız çay şifadır. Çay demini aldıktan sonra süzün, saçlarınızı süzdüğünüz çay ile durulayın, daha canlı görünen saçlara kavuşacaksınız.

Bizim en önemli aksesuarımız saçlarımızdır. İstediğimiz gibi saçlarımız göründüğünde insanlardan hoş tepki gelerek kendimi iyi hissedeceğiz ve özgüvenimiz de aratacaktır. Hayatımız da dolayısı ile daha güzel bir hal alacaktır. Kendimize güvenimizle her şey başlar.

Kadın erkek herkes için saç önemlidir. Ancak yanlış olmakla birlikte toplumuzda kadınların ayna karşısında daha çok vakit geçirdiği düşünülür. Saçımıza günümüzün önemli bir kısmını ayırdığımız kesin olduğuna göre çeşitli reçetelere sahip olarak ona bakmalıyız.

En çok bilinenin aksine saç canlı değil ölüdür. Eğer ölü olmasaydı kestirdiğimiz zaman canımız yanmaz mıydı? Saçlarımızı; kullandığımız kozmetik şampuanlar, taraklar, boya, fön gibi ısı gerektirici müdahaleler, hava kirliliği, iklim şartları ve hatta yıkama biçimimiz bile yıpratır.

İşe saçımızı tanımakla başlamalıyız. İnsanların tümünün vücut yapısı, kokusu, teni bir başka, saç da o şekilde o halde bana komşu kızının uyguladığı yöntem uyar mı? Deneyip görmek gerekir. Saçınızda eğer kepek, dökülme ya da başka klinik tedavi gerektirecek sorunlar varsa onları bir hekime görünerek halletmeliyiz. Önceliğimiz doktorumuzun önereceği şampuan ya da temizlik maddesi olmalıdır.

–       Sıcak değil saçımızı ılık su ile yıkamalıyız. Eğer diplerin temizlendiğinden emin olursak zaten uçlar temizlenmiş olacaktır. saç kremi kullanıyorsanız diplere asla uygulamayın, yıkadıktan sonra yumuşak bir havluya sararak ovalayın.

–       Eğer kurutmaya ihtiyaç duyuyorsanız düşük ısıda makinenizi açmalı ve saça temas etmemeli, saçlarınız kıvırcık değilse de makine kullanılmamalıdır.

–       Daha parlak görünmesi için saçlarınızın yağa ihtiyacı vardır. Öncelikle saçınızın kendi yağından faydalanmalısınız. Saçlarınız bırakın kirlensin saçınızı kendi yağı ile besleyecektir. Kirli kirli dolaşmamak için de abartmamak gerekir ancak her gün de saç yıkanmamalıdır.

Protein Maskesi

Saç bakımının mükemmel yollarından birisi saç bakımıdır. Saçların ’ı proteinden oluşur ve zaman içerisinde saçlar yetersiz kaldığından zayıflamaya başlar. Çevresel etkenlerin rolü bu zayıflamada büyüktür. Saçlar için hasıl olan ihtiyaç protein maskesi ile giderilmiş ve mükemmel saçlara sahip olunmuş olur.

İşte protein maskesi için gerekenler;

–       Cam bir kase

–       1 adet yumurta

–       2 damla zeytinyağı

–       3 damla badem yağı

–       5 damla limon

Not; Hint yağı ya da argan yağı, sarımsak yağından karışımın içerisine birkaç damla ekleyebilirsiniz. Saçlarınız için bu şekilde asla temin edemeyeceğiniz kadar kaliteli bakım maskesine sahip olabilirsiniz.

Hazırlanışı: Yumurtayı öncelikle kırın ve iyice çırpın. Tamamen beyazı ve sarısı mecz olana kadar karıştırın. Aktarlardan alabileceğiniz badem yağından 3 damla, sihirli mutfak iksiri zeytinyağından 2 ya da 3 damla ekleyin ve limon suyunu da ilave edip karıştırmaya devam edin. Maskeniz, bir iki dakika karıştırdıktan sonra kullanıma hazır.

Uygulanışı: Saç kurutma makinesi ile saçlarınızı yıkadıktan sonra kurutun. Saçlar kuruyunca daha emici ve aç olacağı için daha fazla maske emecektir. Saç diplerini ihmal etmeyecek şekilde maskeyi iyice yedirerek sürün. Saçlarınızda en az bir saat kadar kalması gereken bu maske ile harika ve canlı saçlara sahip olacaksınız. Ilık su ile maskeyi durularken saçlarınızı yıkayın ve itina ile şampuan kalmaması için durulayın.

Doğal malzemelerden imal edilmiş şampuan ile etkili bir saç bakımı için temizlemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Maskenin içerikleri ve işlevi;

Badem yağı: Tahrip edilmiş saç tellerinin kendisini yenilemesini ve saç hücrelerinin kuvvetlenmesini saç tellerin kalınlaşmasını ve kırıklarının azalması işlevlerini gösterir.

Zeytinyağı: En iyi saçların etrafındaki mumsu tabakanın ikamecidir. Saçları nemlendirmesinin yanı sıra saç derisini de besler. Bunun yanı sıra güzel bir de antioksidandır.

Limon: Saç derisinin canlanmasını sağlar. Kepekten korunmayı varsa da kurtarmayı sağlar.

Yumurta: Esas maskenin protein kaynağıdır.

Saç bakım yağları;

Saçlara, saç bakım yağları sağladığı faydanın yanı sıra kötü olan çevresel faktörlerden de koruyarak sağlıklı bir şekilde uzamasını ve canlılığını korumasını sağlar. bayanların özellikle saçlarına uyguladıkları röfle, perma, fön, boya gibi uygulamalar kolay bir şekilde saçların yıpranmasına ve kırılıp dökülmesine yol açabilir. Ortadan bu uygulamaların kötü etkisini kaldırmak için saç bakım yağlarını kullanabilirsiniz. Tabi her saç tipine her bakım yağı uygun olmayabilir. Farklı farklı şekillerde her saç tipi için saç bakım yağları mevcuttur. Saçlarınızın özelliğine göre olanı bulup kullanmanız saçlarınız adına daha iyi sonuçlar verecektir.

O reklamlarda gördüğünüz canlı, pırıl pırıl parlayan ve dolgun saçlara saç bakım yağları sayesinde sahip olabilirsiniz. Bunun olabilmesi için tabi doğal bir şekilde saç bakımınızı yapmalısınız. Diğer türlü saçlarınızda olumsuz gelişmeler olabilir. saç türünü belirttiğimiz gibi bilmeniz ve saçınıza uygun bir bakım yöntemini tercih etmeniz bu bakımdan saçınızın daha çok canlanmasını ve faydalanmasını sağlayacaktır.

Doğal saç bakım yağları

Menekşe yağı: Saçlarınızı yumuşatır ve nemlendirir. Saç tellerinizi de kalınlaştırır ve güçlenmesini sağlar. haftada bir düzenli olarak menekşe yağını kullanmanız saç tellerinizin güçlenmesini sağlayacaktır.

Hint yağı: Saçlarınızın beslenmesini ve daha güçlü olmasını sağlar. Dökülmelere karşı bu güçlülük saçınızın direnç göstermesini sağlar. Düzenli olarak hint yağını kullanmanız size faydası adına yararlı olacaktır.

Badem yağı: Saçlarınızı yumuşatır ve saçlarınızın parlaklığını arttırır. Saçlarınız yumuşaklığını kaybettiğinde badem yağı başvurabileceğiniz ilk adrestir.

Susam yağı: Sıcağa karşı saçlarınızın güçlenmesini sağlar. Kuaförlerde bayanların saçlarına uyguladıkları yöntemler saçları yorar. Ve saçlar yorulunca da çabuk kırılır. Saçları susam yağı da güçlendirerek çabuk kırılmasının önüne geçer.

Sarımsak yağı: Saç dökülmesinden en çok şikayeti olan kişiler kullanır. Hem saçların dökülmesini sarımsak yağı önler hem de kolay bir şekilde saçların uzamasını sağlar. ayrıca zeytinyağı ile sarımsak yağını karıştırdığınızda elde edeceğiniz karışımı saçlarınıza uygulayıp daha kolay bir şekilde saçlarınızın uzamasına katkıda bulunmuş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir