Oruç hangi kronik hastalıklarda sağlığı tehdit edebilir?

Hipertansiyon hastaları oruç tutabilir mi?

Hipertansiyon hastaları doktorlarına danıştıktan sonra sahur ve iftar saatlerine göre düzenli olarak tansiyon ilaçlarını almaya devam etmelidir. İlaç ihmal edilirse tansiyon tehlikeli seviyelere çıkabilir. Kilo almaktan kaçınmak için tuz alımlarını da sınırlamalı ve yüksek kalorili gıdalardan (şekerli ve yağlı yiyecekler gibi) kaçınmalıdırlar. Hipertansif hastaların sigara içmemesi çok önemlidir.kronik hastalıklarda orucun etkisi, kronik hasta olanlar oruç tutabilir mi, oruç sağlığı tehdit eder mi

Mide veya duodenum ülseri olan hastalar aç kalabilir mi?

Ramazan ayında acil servise başvuran hastalarda en sık görülen hastalık mide ülseri ve duodenum ülseri ve buna bağlı mide ve duodenal duvarda kanama veya rüptür (delinme). Bu nedenle aktif ülseri ve yakın zamanda mide kanaması olan hastalar oruç tutmamalıdır. Daha önce ülser tedavisi görmüş ancak hala şikayeti olmayan ancak mide asidi salgısı artmış olan hastalar oruç tutmak için doktorlarına danışmalıdır. Uygun görülmesi halinde asit salgılanmasını düzenleyen ilaçlarla oruç tutmalarına izin verilebilir.

Migren hastaları oruç tutabilir mi?

Uzun süredir aç olan kişilerin yaklaşık% 40’ında baş ağrısı görülür. Açlık süresi ne kadar uzunsa baş ağrısı gelişme riski o kadar yüksektir. Migren gibi baş ağrılarına yatkın kişiler oruç tutmaya karar vermeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Ruh sağlığı sorunları olan ve ilaç kullanan kişiler aç kalabilir mi?

Ramazan ayı boyunca, şafak öncesi yemek nedeniyle uykunun niteliği değişir. Bu nedenle, genellikle uyku sorunları olan psikiyatri hastaları için bu önemli olabilir. Ek olarak, uzun süreli açlık, bir kişinin mizacını ve duygusal hassasiyetini etkiler. Ruh sağlığı sorunları nedeniyle ilaç kullanan hastalar, oruç tutmaya karar verirken hastalığın derecesini ve izlemeleri gereken yolu belirleyecek bir psikiyatriste danışmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir