Modanın Yapı Taşları

Modacılar, geçmişten günümüze modaya hâkim olmuştur ve gün geçtikçe modanın şekillenmesini sağlamışlardır. Dönemlerine bakmadan, isimlerini duyduğumuz zaman zorlanmadan hemen hatırlayabildiğimiz moda ikonları, moda dünyasının en güçlü isimlerindendir.

Yaptıkları moda çalışmalarıyla nesilleri etkileyebilen bu kadınlar fenomen olmalarının yanında moda dünyasının yapı taşlarını oluşturmaktadırlar. Coco Chanel, Diane Vreeland, Susan Sontag gibi isimler yabancı moda dünyasının yapı taşları iken Cemil İpekçi, Arzu Kaprol gibi isimlerde Türk moda dünyasının yapı taşlarından bir kaçıdır.

Yabancı Moda Dünyasının Yapı Taşları

  • Coco Chanel, moda dünyasının devrimcisi olarak nitelendirilir ve en önemli yetenekleri arasındandır. 1900’lü yıllarından başından beri dönemin tüm kadınlarına yönelik tamamen farklı bir tarzda ve kendi ihtiyaçları doğrultusunda tasarımlar yapmıştır. Abartılı şapkalar takan kadınlara daha abartısız şapkalar üretmeye başlamıştır. Chanel, günümüzde en realist kadınlardan birisidir.
  • Anna Piaggi, moda editörlerinin ilk akla gelen isimlerindendir. Renkli kişiliği ve tarzı ile sana ve moda dünyasının en önemli kişilerindendir. Modanın homojenliğine her zaman orijinallik ile karşılık vermiştir. Modanın renklenmesinde en gözde isimlerden birisidir.
  • Vivienne Westwood, İngiliz modasının büyükannesidir. 1965’te açtığı butiklerle anarşist gençlerine hitap ederek tanınmıştır. Abartılı aksesuar kullanımlarıyla koleksiyonlarını sunmuştur.
  • Donatella Versace, moda imparatoriçelerinden birisidir. Lüksü modern tasarımlara çok iyi yansıtanlardan birisidiryabancı moda dünyasının yapı taşları, modayı taşıyan kişiler, önemli modacı kişiler

Türk Moda Dünyasının Yapı Taşları

  • Arzu Kaprol, 1993 yılında Beymen Academia tarafından düzenlenen yarışmada Özel Kostüm Tasarımı Ödülü’nü kazanmıştır. Özel kesimlere ve özel kumaşlara “sahi pret a porter” koleksiyonunu Türkiye’ye taşıyan isim yine Arzu Kaprol’dur.
  • Cemil İpekçi, Türk modasına geleneksel Türk motifleri ve Osmanlı sanatı ile yön verenlerdendir. Özel tasarım kıyafetlerindeki en büyük fark kumaşlar ve kumaşlarındaki motif zenginlikleridir. Aksesuardan çantaya, gece kıyafetlerinden pantolon ve elbiselere kadar geniş bir kreasyona sahiptir.
  • Cengiz Abazoğlu, Haute Couture olarak çalışmaktadır. Kreasyonunda asimetrik tasarımları ve ilginç formları barındırır.
  • Dilek Hanif, sahne kıyafetleri ve gece elbiseleri konusunda tecrübeli ve deneyimlidir. Sahne ve gece kıyafetlerinin dışında gelinlikleriyle de ünlü olan bir modacımızdır.
  • Yıldırım Mayruk, birçok farklı ülkede kıyafetleri satılan bir modacıdır. Gelinlik ve damatlık gibi özel gecelere özgü kıyafetler tasarlamaktadır. Ayrıca her yıl kendi düzenlediği ve çok büyük bir ilgi gören defilelerinde asıl kreasyonlarını sergilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir