MEME KANSERİ İLE İLGİLİ ÖĞRENMEK İSTEDİĞİNİZ HER ŞEY

 Meme kanseri memede bulunan süt bezlerinin veya sütü meme başına getiren kanalları saran hücrelerde çeşitli nedenler sonucu kontrolü olmayan bir biçimde çoğalan hücrelerden meydana gelir. Bu hastalık sadece meme çevresinde oluşabileceği gibi başka organlara da ani bir şekilde yayılabilir. Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinememektedir. Fakat bu zamana kadar rastlanılan meme kanseri vakalarının oluşma nedenleri şunlardır: Genetik faktörler yaşın ilerlemesi kadınların menopoz döneminin geç gerçekleşmesi çeşitli nedenlerle çocuk doğuramama gebeliğin geç yaşta olması uzun sürelere dayanan doğum kontrol hapı kullanımı yağlı beslenme aşırı alkol ve sigara kullanımıdır.meme kanseri, meme kanseri nedir, meme kanseri belirtileri

Son zamanlarda çoğu bayanda bu kanser çeşidinin gerçekleştiği bilinmektedir.

Peki, meme kanseri belirtileri nelerdir?

Meme bölgesinde veya koltukaltında elle hissedilebilir bir sertlik veya şişlik varsa memenin başından kanlı veya renksiz bir akıntı ile karşılaştıysanız meme başında aniden gerçekleşen biçim bozukluğu ve meme ucu içeri doğru çekiliyorsa meme başında soyulma kızarıklık veya yara gibi bir durumla karşılaştıysanız memenin bulunduğu bölgede ödem gibi bir rahatsızlık ile karşılaştıysanız ve memede anormal bir şekildeki büyüme olayıyla karşı karşıya geldiyseniz meme kanseri hastalığının belirtilerini taşıyorsunuz demektir.

 Bu kanserin evreleri de şunlardır: Birinci evre meme kanserinin başlangıç safhasıdır. Bu evre kanserin meme bölgesinden başka bir yere yayılmadığı evredir. Kanser boyutu 2 cm’den geniş değildir. Meme kanserinde ikinci evrede koltuk altı bölgesinde kanser hücreleri olabilir fakat henüz memede tümör olamayabilir. Ya da memede bulunan tümör 2 cm kadardır veya küçükte olabilir. Bu durumlarda koltuk altında bulunan kitle yayılmıştır. Ya da memede bulunan tümör 5 cm’den küçüktür böyle durumlarda koltuk altına kitle yayılmamıştır Bu kanserinin üçüncü evresi hem memede hem de memeye yakın bölgelerde bazen tümör görülebilir koltuk altındaki kitle yayılmaya başlamıştır. Bu kanserin dördüncü evresinde artık memede bulunan tümör vücudun her yerine sıçramıştır.

Bu hastalıkta erken tanı çok önemlidir. Eğer ki kanser erken teşhis edilirse meme bölgesinde yüzde doksan yedi oranında iyileşme şansı vardır. Erken teşhis için öncelik ile tarama test ve muayene metotları kullanılır. Sonrasında bireysel meme kontrolleri klinik tarafından yapılan meme kontrolleri meme ultrasonografisi ve diğer tarama testleri uygulanır.

Peki, bu kansere yakalanmamak için bir şeyler yapmak gerekiyor mu? Evet, bazı yöntemler Bu kanser riskini ortadan kaldırmaz fakat azaltır. Düzenli yapılan egzersiz düzenli ve dengeli beslenme çok önemlidir. Örneğin her gün yapılan yürüyüş egzersiz alanına girmektedir. Düzenli yapıldığı taktirde sadece meme kanseri riski değil bütün kanser risklerini azaltmış olursunuz. Beslenme konusunda ise meyve ve sebzeye yoğunluk vermeniz yine kanser riskini azaltacaktır. Bunun yanı sıra fazla kilolarınız var ise zayıflamanız alkol ve sigara kullanılıyorsa hemen bırakılması gerekmektedir. Ufak gibi görünen önemli ayrıntılar sizi bu kanserden yüzde kırk oranında kurtaracaktır.
Bu kanser hastalığı önlenebilen bir hastalık mıdır? Şu zamana kadar yapılan çalışmalarda önlenebilen bir yöntem yoktur. Doktorların uyguladığı tek yöntem erken teşhistir. Erken teşhis sayesinde daha zinde ve kaliteli bir yaşama sahip olursunuz.

Bunun yanı sıra meme sağlığınız için her yıl mamografi çektirmeniz gerekmektedir.  Mamografi yüksek dozda olmayan bir meme röntgenidir. Mamografinin amacı memede oluşabilecek en ufak aksilikleri tespit etmektir. Özellikle kırk yaşını geçen kadınlar her yıl bu meme röntgenini çektirmelidir. Mamografi korkulacak bir muayene şekli değildir. Mamografi çekilirken sadece belden yukarısı çıplaktır. Meme röntgen makinesinde  iki bölüm arasına kısa bir süreliğine hafif bir şekilde sıkıştırılır. Özellikle doktorlar mamografi çekilmeye gelen bayanların adet bitiminden sonra gelmelerini ister. Çünkü memeler bu dönemden sonra daha az hassasiyet gösterir.

Bu kanser son zamanlarda artış gösteren bir kanser çeşididir. Erken teşhis olduğu sürece meme kanseri ölümcül bir özellik taşımaz. Fakat geç kalındığı durumlarda maalesef ölüm gibi üzücü sonuçlar ile karşılaşabiliriz. Özellikle ülkemizde erken tanının önemini daha çok vurgulamalı  ve bayanların bu gibi konulara çok dikkat etmesi gerekmektedir. Bayanlar ne kadar bilinçli olursa erken tanı o kadar mümkün olur. Bu yüzden bayanlar meme kanseri ile ilgili her şey hakkında bilgi sahibi olmalı meme kanseri ile ilgili herhangi belirti ile karşılaştınız mı vakit kaybetmeden bir doktor tarafından muayene olmalısınız.  Erken tanı olduğu zaman büyük ihtimal memenizin tamamını kaybetme riskinden de kurtulmuş olursunuz. Sağlığınız size ait olan değerli bir hazinedir. Hazinenize ne kadar çok sahip çıkar dikkat ederseniz o kadar çok faydasını görürsünüz.

Meme kanseri teşhisi koyulduğu zaman tedavi yöntemlerinden bir veya birkaçını uygulamadan önce bazı durumlar göz önüne alınması gerekmektedir. Bu durumlar; kanserin geldiği evre hastanın yaşı ve sağlık durumu kanserli olan bölgenin hücre biçimidir. Bu durumlarda ortaya koyulduktan sonra hasta için en iyi tedavi yöntemi seçilir.
Meme kanseri tedavisinde uygulanan metotlar şunlardır: Mastektomi memede bulunan tümör ile memenin tamamen vücuttan alınması yöntemidir. Cilt koruyucu mastektomi; yine memenin tamamen alınması gerektiği fakat bu sefer bu bölge alınırken meme derisi korunabilir haldedir. Meme koruyucu ameliyat; yalnızca tümör bulunan bölgede bir parça meme dokusunun alındığı yöntemdir.

Ameliyat dışınca uygulanabilecek diğer yöntemlerde şunlardır: Radyo terapi yöntemi ile radyoterapinin yaydığı ışınlar sayesinde kanser hücresi tamamen yok edilebilir veya kanser hücresinin büyümesi durdurulabilir. Hormon tedavisi ve kemoterapi de sık kullanılan yöntemlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir