Meme Kanseri Hakkında Sık Sorulanlar

Meme kanseri nedir?

Meme kanseri, meme dokusunun herhangi bir yerinden ortaya çıkabilen ve kanallarda ortaya çıkan en yaygın kanser türüdür. Sütün üretildiği keselerde ve üretildikleri kanallarda gelişir. Dünya genelinde kadınlarda görülen kanserler arasında ilk sırada yer alan meme kanseri, daha çok menopoz sonrası ortaya çıkarken, son yıllarda 40 yaş altı kadınlarda daha sık görülmeye başlanmıştır. Avrupa’da her 10 kadından birinin ve Amerika Birleşik Devletleri’nde her sekiz kadından birinin yaşamları boyunca meme kanserine yakalanma riski altında olduğu ve erkeklerde görülme sıklığının kadınlara göre çok düşük olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, teknolojik gelişmeler ve erken teşhis yetenekleri, meme kanserinden ölüm oranının düşük olmasını sağlar. Ayrıca sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları ve Batı hükümetlerinin sağlık politikaları sonucunda meme kanseri konusunda artan kamuoyu, meme kanserinden ölüm oranını azaltan bir diğer faktördür.meme kanseri, meme kanseri belirtileri, meme kanseri risk faktörleri

Meme kanserinin belirtileri nelerdir?

Meme kanserinde, semptomlar ortaya çıkmadan önce enfekte olabilmek önemlidir. Çünkü semptomların gelişmesi, hastalığın ilerlediği anlamına gelir.

Meme kanserinin en yaygın semptomları:

Göğüs veya koltuk altında ele gelen kitle

Göğüslerinizin boyutunda veya şeklinde değişiklik

Kanlı meme başı akıntısı

Göğüs veya meme başı derisinin şekil ve rengindeki değişiklikler

Memeyi veya meme ucunu içeri çekmek

Memede kitle olmasa da koltuk altı veya boyunda bezler bulunur.

Meme kanseri için risk faktörleri nelerdir?

Belli risk faktörlerine sahip kadınlarda meme kanserine yakalanma olasılığı artar. Bununla birlikte, risk faktörü olmayan kişilerde meme kanseri gelişebilir. Yaşlılık, meme kanseri için önemli bir risk faktörüdür. 50 yaşın üstündeki kadınlarda meme kanseri görülme sıklığı 50 yaşın altındaki kadınlara göre 4 kat daha fazladır. Bu nedenle özellikle 50 yaş üstü kadınlarda tarama testlerinin önemi artmaktadır.

Risk faktörleri:

Ailesinde meme kanseri öyküsü olan,

Menstrüasyonun erken başlaması (12 yaşından önce),

Doğum yapmadan,

30 yıl sonra ilk çocuklarını dünyaya getiren,

Daha geç bir yaşta menopoza girme,

Özellikle menopoz sonrası aşırı kilolu olmak ve kilo almak,

Sigara içmek riskinizi artırır.

Göğüs kanseri genlerini önceden tespit etmek mümkün müdür?

Genetik testlerle tespit edilen meme kanserine neden olan birkaç gen tanımlanmıştır. Bu test ailesinde

 erken meme kanseri

 her iki memede de meme kanseri

 meme dışında erken yumurtalık kanseri

 Erkek meme kanseri akrabaları olan kişiler için genetik testler düşünülebilir.

Bu alanda uzmanlaşmış genetik danışma merkezlerinde genetik testler yapılmaktadır. Kişilerin aile öyküsü detaylı olarak incelenir ve sonuçlara göre test yapılır. Erken yaşta meme kanseri olan kişiler için genetik testler de yapılır. Amaç kardeşler ve çocuklar için bir risk haritası oluşturmak ve tedaviye devam ederken onları bilgilendirmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir