Kıl dönmesi Belirtileri Neler Olabilir?

Kıl dönmesi belirtileri ile beraber hastaların bazen utanıp çekinerek hekime başvurmaması, şikayetlerin artmasına ve ya yaşam standartlarının düşmesine sebep olmaktadır.

Erkeklerde Kıl Dönmesi Görülme Oranı Kadınlardan 4 Kat Daha Fazladır

Kalçalar arasındaki kıl dönmesi rahatsızlığı bu bölgenin cilt ve cilt altı dokularının enfeksiyonu sonucu ortaya çıkar. Bu hastalığın oluşmasında farklı risk etkenleri bulunur. Bunlardan en önemlisi şahsi hijyenin olmasıdır. Obezitelik, uzun süre oturmak, bölgenin tahriş olması, kalçalar arasında bulunan oyuğun derinliği ile genetik yatkınlık da tetikler. Kıl dönmesi ilk olarak apse ile akıntı şeklinde belirti vermektedir. Apseye erken müdadahale edilmezse ciddi ağrı ve ateşe neden olabiliyor. Bu şikayetlerle bir uzmana danışıldığında fiziki muayene ve hasta hikayesi kıl dönmesi tanısı için yeterli olur.

Kıl Dönmesi Tedavileri

enfeksiyon, kıl dönmesi, kıl dönmesi rahatsızlığıAkut Kıl Dönmelerinde Tekrarlama Riski Oldukça Yüksektir;

Kıl dönmesi tedavisi önceden planlanırken uygulanacak teknik vakanın akut ya da süreğen olmasına göre değişiklik gösterir. Akut kıl dönmesinin tedavisi kesi ve ya apseyi boşaltarak yapılır. Lokal anestezi altında yapılabilen prosedürde apseyi boşaltmak için genellikle en fazla şişlik olan noktadan kesi yapılması gerekmektedir. Bu prosedürün net tedavi olmadığı ve vakaların neredeyse yarısında problemin tekrarlayabileceği unutulmaması gerekir.

İhmal Edilirse Yassı Hücreli Kansere Neden Olabiliyor;

Kronik ve ya yenileyen kıl dönmesinde ise hastalığın net tedavisi sinüs kanalının cerrahi olarak kesilip çıkartılması biçiminde uygulanır. Bu prosedür yapılırken normal dokunun mümkün olduğu kadar yerinde bırakılması önemlilik arz eder. Herhangi bir belirti vermeyen ve ya tesadüfen tanı konulan kıl dönmesi rahatsızlıkların da ise cerrahiye gerek kalmaz. Bu rahatsızlıklarda, hijyenin sağlanması, bölgenin kıllardan arındırılması ya da bazı zamanlar enfeksiyon açısından gözlem yapılması yeterli olur. Uzun zaman boyunca ihmal edilen kıl dönmesi problemi seyrek de olsa yassı hücreli kanser gelişmesine yol açabiliyor. Bu sebeple kıl dönmesine işaret eden belirtiler varsa vakit kaybetmeden bir uzmana görünmek gerekir. İhmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Süreç ileriye gitmeden sonuca kavusturulmaldır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir