İnternal Hemoroid Tedavisi Yapımı

İç hemoroid hastalığı; tuvalet esnasında hastanın kendini zorlayarak kasması nedeni ile kalın bağırsağın içerisindeki damar tabakasının zarar görmesine ve oluşan bu hasar nedeni ile şişerek genişlemesine neden olur. Hastalığın ilk evresinde birçok kişi tuvalet esnasında ağrı duymazken, hafif kanamalar görülmektedir. Ancak ilerleyen aşamalar iç hemoroid hastalığı kişinin basur ağrıları geçmesini ve tuvalet yapımı esnasında yoğun kanama oluşmasını sağlar. Son evresinde giren iç hemoroid hastalığında büyüyen basur memeleri, anüs dışarısına çıkarak sarkma dahi yapmaktadır. Son aşamaya gelen basur hastalığında hastanın basur memelerini eliyle içeri itme ihtimali de kalmadığından, cerrahi müdahale kaçınılmaz hale gelmektedir.internal hemoroid, internal hemoroid tedavisi
Hemoroid hastalığı basur memelerinin oluşum gösterdiği bölgeye göre iç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İnternal hemoroid de denen iç hemoroid, hastanın kalın bağırsağının Rektum adı verilen iç bölümünde oluşmaktadır. Dış hemoroid ise anüs ve çevresinde oluşan basur memelerine bağlı olarak gelişen hemoroid hastalığıdır. İç hemoroid yani internet hemoroid, kalın bağırsağın içerisinde yani vücudun iç kısmında oluşmaya başladığından birçok hasta hastalığı ilk evrede fark edememektedir. Bu durum da dış hemoroide göre internal hemoroidin daha geç tedavi edilmesine neden olmaktadır.

İç hemoroid hastalığı kişinin şiddetli ağrılar çekmesinin ötesinde, ilerleyen aşamada basur memelerinin dışarı sarkması nedeni ile sorun yaşamasına neden olur. Vücut dışarısına sarkan basur memeleri dışarıdan gelen etkilere açık olduğundan, çok kolay ve sürekli biçimde kanaya bilmektedir. Basur memelerinin üzerinde oluşan açık yaralarsa, anüs bölgesi gibi bakterilerin yerleşmesi için son derece müsait olan bir ortamdan enfeksiyon kapılmasına neden olmaktadır. İltihaplanan basur memelerinin tedavisi için mutlaka hastaya antibiyotik tedavisi de uygulanması gerekmektedir.

İç hemoroid hastalığının erken aşamadaki tedavisi ilaç ve kremler ile yapılabilmektedir. İlerleyen aşamadaki iç hemoroid hastalıklarında cerrahi müdahale ile kişinin basur memelerinin alınması gereklidir. Cerrahi operasyon için kullanılabilecek farklı yöntemler olmasına rağmen, modern teknoloji sayesinde basur ameliyatları lazer tekniği ile de yapılabilmektedir. Cerrahi müdahale sonrası oluşabilecek sağlık risklerinin çok az olması ve hastanın acısız tedavi edilmesinden ötürü lazerle basur ameliyatı oldukça yaygın bir biçimde tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir