İkinci El Araç Alırken Aldanmayın!

Sıfır araçların fiyatların gelen zamlardan sonra her ne kadar kampanya yapılıyor olsa da yeni bir araç sahibi olmak hiç de kolay değil. Bankaların araç kredisi faizlerini düşürmesi de ne yazık ki araç satın alacak için güzel bir netice doğurmuyor. Hal böyle olunca ikinci el araçlara olan talep her zamankinden çok daha fazla oluyor.ikinci el araç, ikinci el araç satın alma, ikinci el araçta dikkat edilecekler

Siz de yeni bir araç sahibi olmak ancak sıfır araç almak istemiyorsanız ikinci el araçlara yönelebilirsiniz. Biliyorsunuz ki bir malı sıfır almıyorsanız bazı şeyleri göze almanız gerekir. İkinci el ne alırsanız alın mutlaka o malı satan kişinin yalanlarına bir kere maruz kalırsınız. İkinci durum da ise satın alacağınız ürün mutlaka bugün olmazsa da yarın bakım gerektirir. Yani toparlayacak olursak ikinci el bir mal satın alacaksanız yalan ve bakıma hazırlıklı olun. İkinci el araç satışında en çok söylenen klişe yalanları daha önce hiç ikinci el araç satın almamış olan dostlarımız için şöyle sıralayabiliriz.

Temizlik Boyası Var: İkinci el araç alırken satıcıya “bunun boyası var mı” diye sorarsanız alacağınız muhtemel cevap “tavan hariç temizlik boyası” olacaktır. Bu cümlenin Türkçe anlamı araba takla atmadı ama bir hayli kazalı demek ile eşdeğerdir. Bugün günümüzde araç boyatmanın maliyetine göz attığımızda fiyatların hiç de ucuz olmadığını görüyoruz. Temizlik boyası denilen ve bir arabaya neredeyse komple boyamaya eşdeğer olan boya işleminin maliyeti 1250-1500 lira civarı tutmaktadır. Kimse keyfi olarak satacağı bir araca bu kadar masraf etmez. Birisi aracını satarken size bunu söylüyorsa aracın ne zaman boyandığını sorun. Eğer araç uzun süre önce boyandıysa satıcının sözüne bir nebze güvenebilirsiniz. Kendisi kullanırken aracın boyasından rahatsız olup boyatmış olabilir, araç kazasız olabilir.

Motoru Saat Gibi Çalışıyor: Bir satıcı aracımın motoru saat gibi çalışıyor, yağ yakması yok, duman atması yok diyorsa inanmayın, kendiniz kontrol edin. Yağ yakan aracın motor yağı kapağını araç çalışır durumdayken ve biraz ısındığında açtığınızda duman çıkıyorsa geçmiş olsun, o araç yağ yakıyor demektir. Aynı şekilde aracın egzozundan yoğun bir şekilde gri renkli duman çıkıyorsa yine araç yağ yakıyor demektir ve uzak durulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir